Artykuły

Młodsza siostra Nagrody Literackiej Gdynia

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna początkowo miała być po prostu czwartą kategorią przyznawanej od dwóch lat Nagrody Literackiej Gdynia. Do wyróżnień za najciekawsze książki poetyckie, prozatorskie i eseistyczne miała doszlusować nagroda o tej samej wartości, czyli 50 tys. zł, dla najciekawszego tekstu dramaturgicznego. Ale czy dramat to jeszcze literatura? - zaczęli powątpiewać znawcy - pisze Jarosław Zalesiński w Dzienniku Bałtyckim.

I czy rozstrzyganie nagrody dramaturgicznej nie wymagałoby powołania innej Kapituły?

Do wyróżnień za najciekawsze książki poetyckie, prozatorskie i eseistyczne miała doszlusować nagroda o tej samej wartości, czyli 50 tys. zł, dla najciekawszego tekstu dramaturgicznego. Ale czy dramat to jeszcze literatura? - zaczęli powątpiewać znawcy. I czy rozstrzyganie nagrody dramaturgicznej nie wymagałoby powołania innej Kapituły?

Podobne względy zwyciężyły, tak więc Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna wyemancypowała się i stała nową, oby równie znaczącą jak jej starsza siostra nagrodą, przyznawaną przez to miasto.

Gotowy jest już regulamin jej przyznawania. W pierwszym etapie Komisja Artystyczna, po przekopaniu się przez całą dramaturgiczną polską produkcję, wydobędzie z tego urobiska nie więcej niż trzydzieści sztuk, które staną się przedmiotem rozważań Kapituły. Ta wybierze pięć tytułów nominowanych.

Nie wiadomo jeszcze, czy ich autorzy mieliby być bohaterami takiej samej prezentacji, jakiej doczekali się w minionych dwóch latach autorzy książek nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia?

Wiadomo natomiast, że pierwsza edycja konkursu zostanie rozstrzygnięta w drugiej połowie maja 2008 roku. Termin nieprzypadkowy. To właśnie w maju w Gdyni odbywa się ciekawszy z roku na rok i z roku na rok powiększający swoją publiczność Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port.

- Od samego początku planowałem, żeby festiwal połączyć z nagrodą dramaturgiczną - mówi Jacek Bunsch, pomysłodawca R@portu i jego organizator, a poza pięknym miesiącem majem dyrektor gdyńskiego Teatru Miejskiego.

Dzięki R@portowi możliwe też będzie pokazanie na scenie wszystkich pięciu nominowanych tekstów dramaturgicznych. Nie w formie spełnionych i zamkniętych inscenizacji - taki cud organizacyjnie nie byłby rzecz jasna możliwy, ale w postaci pokazów warsztatowych. Same teksty zostaną wydane w specjalnej antologii.

Jak głosi regulamin, zgłosić własny tekst powinien autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając jej wydruk komputerowy w trzech egzemplarzach wraz z wersją elektroniczną (zapisaną na płycie CD), pod adresem Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza ul. Bema 26, 81- 381 Gdynia, z dopiskiem: Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.

Wszystkie utwory zgłoszone do konkursu powinny być opatrzone godłem, którego klucz znajdzie się w zamkniętej kopercie dołączonej do egzemplarzy. Termin nadsyłania prac upływa 5 stycznia 2008 roku. O przyjęciu zgłoszenia decyduje data stempla pocztowego. Zatem kulturalna ofensywa Gdyni trwa. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest świetnym dopełnieniem i R@portu, i Nagrody Literackiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji