Artykuły

Warszawa. Z Warlikowskim rozmowy o Szekspirze

W książce "Szekspir i uzurpator" Krzysztof Warlikowski przyznaje, że autor "Hamleta" to dla niego nauczyciel idealnego porozumienia z widownią. W poniedziałek 3 grudnia Warlikowski spotka się z widzami w Instytucie Teatralnym.

Dlaczego Krzysztof Warlikowski wyreżyserował w swojej karierze aż dziesięć sztuk Szekspira, całkowicie zmieniając myślenie polskiej publiczności o teatrze elżbietańskim? Dlaczego nie sięgnął nigdy po "Otella"? Jakie nieporozumienia wzbudzały jego spektakle, jakie rodzaje wykluczeń demaskowały, jak wpływały na pracę z tekstami współczesnymi? Tom rozmów Piotra Gruszczyńskiego z Krzysztofem Warlikowskim to nie tylko kronika drogi twórczej najwybitniejszego reżysera pokolenia "młodszych zdolniejszych". To także opowieść o naszej kulturze, której mitami, kluczami do wyobraźni zbiorowej nie są już historie starożytnych, ale np. filmy Lyncha i kostiumy drag queens. Książka pokazuje, jak rozwijało się u Warlikowskiego zainteresowanie tematem obcości, z czego stopniowo rezygnował, a co odkrywał w "Burzy", "Hamlecie", "Poskromieniu złośnicy". Z rozmów wyłania się obraz Szekspira-Proteusza, który zupełnie inaczej traktowany jest w Anglii, a inaczej w histerycznej, konserwatywnej Ameryce, która nigdy nie przyjęła do wiadomości homoseksualizmu swojego ulubionego autora. Rozmowy Gruszczyńskiego są jak podglądanie artysty przy pracy - kolejne pytania ujawniają - jak najbardziej skrajne doświadczenia reżysera (od wizyty w skandynawskiej dyskotece po sprawę Jedwabnego) przekuwają się na konkretne obrazy i postaci z jego spektakli. Wywiady rozwiewają także przekonanie, jakoby dla młodych reżyserów najbardziej pociągające było w Szekspirze jego okrucieństwo. Warlikowski mówi o nim jako o wzorze i nauczycielu idealnego porozumienia z widownią. Książka nie jest więc suchą analizą literacką dwóch ekspertów z TR Warszawa, ale światłem rzuconym na Polskę ostatnich 20 lat - zakompleksioną, bezskutecznie aspirującą do statusu kraju zachodniego. A w tym swoim rozdarciu - bardzo szekspirowską.

Cennym dodatkiem jest podbarwiony interpretacją opis wszystkich "Szekspirów" Warlikowskiego, także tych zrealizowanych za granicą i nieznanych bliżej polskiej publiczności.

Prezentacja książki "Szekspir i uzurpator. Z Krzysztofem Warlikowskim rozmawia Piotr Gruszczyński" (wyd. W.A.B.) w poniedziałek 3 grudnia o godz. 18 w Instytucie Teatralnym. Gośćmi spotkania z cyklu "Teatr w książce" będą: Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński i Maciej Stuhr .

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji