Artykuły

Częstochowa. "Jaś i Małgosia" u Mickiewicza

Tear im. Mickiewicza zaprasza dziś na premierę dla dzieci spektaklu "Jaś i Małgosia".

Znaną wszystkim od podszewki bajkę napisał na nowo, a następnie wyreżyserował dyrektor teatru Robert Dorosławski. - Ale nie mam ambicji bajkopisarza - twierdzi. Ta jego pierwsza próba w tej sferze literackiej wyniknęła - jak okazuje się - z potrzeby. Oto przedstawienie mikołajkowe, po którym odbywa się wręczenie paczek dzieciom, musi być efektowne ale krótkie. Dorosławski i szef artystyczny naszego teatru Piotr Machalica szukali takiego spektaklu, ale bez zadowalających efektów. Trzeba było samemu napisać treść.

- Zachowałem główny wątek "Jasia i Małgosi", czyli historię dzieci, które wyprowadziły w pole Babę Jagę - mówi autor tekstu. - Jednak jest ona opowiadana z punktu widzenia Wiewiórek, które są ważnymi postaciami mojej bajki. Tak jak my, ludzie, opowiadamy sobie bajki o zwierzątkach, tak Wiewiórki opowiadają o... ludzikach. Wyeliminowałem też wszystkie okrutne akcenty, obecne niestety w oryginale braci Grimmów. Przedstawienie jest za to wzbogacone o piosenki, przekazujące proste mądrości życiowe.

Tych piosenek jest osiem. Piękną do nich muzykę, zaaranżowaną trochę na jazzowo, napisał związany z naszym teatrem Janusz Frączek. Tak się spodobała, że dyrekcja postanowiła nagrać piosenki na płytę, która zostanie dołączona do książeczki z informacjami o spektaklu i będzie służyła za jego program. W dodatku muzyka została na scenie ubrana przez Włodzimierza Kucę w układy choreograficzne. Piękna scenografia i finezyjnie narysowane kostiumy są dziełem Stanisława Kulczyka.

Sobotnią premierę zaplanowano jeszcze bez udziału Mikołaja, będzie się on pojawiał dopiero od niedzieli (niedz. - 11, 16, pon. - 10.30, wt., śr. - 8.30, 10.30, 12.30, czw. - 8.30, 10.30, 12.30, 17). Rodzice, którzy chcą, by wręczył prezent ich dzieciom, muszą dostarczyć paczkę - z wyraźnie napisanym na opakowaniu imieniem i nazwiskiem dziecka - do działu promocji teatru przynajmniej pół godziny przed spektaklem. Bilety: na premierę - 15 i 20 zł, na spektakle z Mikołajem - 18 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji