Artykuły

Kraków. Wystawa: "Stanisława Wyspiańskiego teatr ogromny"

Wystawę "Stanisława Wyspiańskiego teatr ogromny" przygotowaną w setną rocznicę śmierci artysty można od wtorku oglądać w krakowskim Muzeum Narodowym. Jak podkreślają organizatorzy ma ona uświadomić widzom, jak wszechstronnym twórcą był Wyspiański.

Nietypowa jest aranżacja wystawy. - Przypomina bardziej scenografię teatralną niż muzealną" - mówił PAP kurator i autor scenariusza wystawy Janusz Wałek. "Chodzi nam o rzucenie czaru na ludzi, którzy Wyspiańskiego znają ze szkolnych interpretacji, aby nawet widzowie do tego nieprzygotowani po obejrzeniu wystawy uruchomili swoją wyobraźnię i bardziej samodzielnie spojrzeli na Wyspiańskiego - dodał.

Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Marek Świca dodaje, że "wystawa ma działać na wszystkie zmysły widza, uruchamiać wyobraźnię i pokazać, że wielkość artysty niekoniecznie musi się kryć w słodkich, pastelowych portretach dzieci".

Ekspozycję otwiera zestawienie dwóch malarskich alegorii Polski zniewolonej przez zaborców - "Zakuwanej Polski" Jana Matejki i "Polonii" Wyspiańskiego. Zwiedzający mogą stanąć na scenie, która jest rekonstrukcją sceny z teatralnej premiery "Wesela" - najbardziej znanego dramatu Wyspiańskiego i usłyszeć fragmenty tekstu, które na trwałe weszły do naszego języka jak: "cóz tam panie w polityce" czy "a to Polska właśnie!".

Na wystawie przypomniano: fragmenty filmowej adaptacji "Wesela" w reż. Andrzeja Wajdy, zarejestrowaną na taśmie filmowej kreację Ludwika Solskiego jako Starego Wiarusa w "Warszawiance" i scenę ze spektaklu telewizyjnego Wajdy "Noc listopadowa" rozgrywającego się w warszawskich Łazienkach.

Jedna z wystawowych przestrzeni została wyłożona lustrami. W lustrach tych odbijają się motywy roślinne z dekoracji kościoła oo. Franciszkanów w Krakowie - nasturcje i róże.

W części wystawy poświęconej Katedrze na Wawelu wyeksponowano wielkie reprodukcje zaprojektowanych przez Wyspiańskiego, a nie zrealizowanych w świątyni witraży. Trzy z nich znalazły się w otwartym w tym roku w Krakowie pawilonie wystawienniczym "Wyspiański 2000". W tej samej sali widzowie mogą zobaczyć filmową impresję o katedrze, pokazywaną jednocześnie na kilku ekranach i dopełnioną fragmentami tekstu z dramatu "Akropolis".

Wystawa w gmachu głównym krakowskiego muzeum potrwa do 2 marca. Zrealizowano ją dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przy finansowym wsparciu województwa małopolskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji