Artykuły

Kraków. Pieśni Pawluśkiewicza na Wieczorze Maltańskim

Jacek Bylica, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Haliny Jarczyk, od początku zaangażowanej w przygotowania tych koncertów, byli wczoraj wykonawcami V Jubileuszowego Wieczoru Maltańskiego, czyli koncertu dobroczynnego na rzecz działającego od ponad roku w Krakowie Maltańskiego Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i Ich Rodzinom.

Już po raz trzeci podczas tych wieczorów zabrzmiała muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza [na zdjęciu]. Tym razem zebrani w Starym Teatrze wysłuchali fragmentów wielkich form symfonicznych tego kompozytora - "Nieszporów ludźmierskich", "Harf Papuszy" i "Ogrodów Jozafata", ale i piosenek, tych pisanych dla grupy Anawa - m.in. "Nie dokazuj". Towarzyszyły im duże brawa, zatem i bis być musiał.

Poprzedziły część artystyczną gali - prowadzonej przez inicjatorkę tych koncertów Beatę Malczewską-Starowieyską i Jacka Romanowskiego - podziękowania i słowa uznania dla sponsorów i partnerów wspierających krakowskie dzieło Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, czyli wspomniane Centrum Pomocy, stworzone przy ul. Kasztanowej. O tym, jak działa, o istniejącym weń specjalistycznym przedszkolu opowiedział film pokazany zebranym.

Podczas wieczoru na wniosek ZPKM jego honorowy prezydent Władysław hr. Tarnowski udekorował dyrektora Starego Teatru Mikołaja Grabowskiego, który corocznie bezpłatnie udostępnia maltańczykom dużą scenę, Medalem Zakonu Maltańskiego "Merito Melitensi", przyznawanym przez Radę Suwerenną w Rzymie.

Dochód z wczorajszego koncertu zatytułowanego "Pejzaże" przeznaczony zostanie na zakup sprzętu do gabinetu hydroterapii wspomnianego ośrodka. Dodajmy, że cztery wcześniejsze wieczory przyniosły kwotę ok. 400 tys. zł.

***

Nowe władze kawalerów

Przez dwa dni przebywali w Krakowie członkowie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, którzy wybrali nowe władze. Po dwóch kadencjach prezydenta Juliusza hr. Ostrowskiego zastąpił Andrzej Potworowski z Warszawy, wiceprezydentami zostali Krzysztof Moczurad z Krakowa, dotychczasowy szpitalnik, i Maciej Koszutski z Poznania. Ponadto w skład 6-osobowego zarządu weszli m.in. Adam Leszczyński z Krakowa - kanclerz i Tomasz Krupiński ze Szczyrzyca k. Limanowej - szpitalnik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji