Artykuły

Olsztyn. Ibsen na nowo poskładany

Premiera "Heddy Gabler" na scenie kameralnej Teatru imienia Stefana Jaracza odbędzie się w sobotę. Tą premierą reżyser Andrzej Bartnikowski [na zdjęciu] żegna się z olsztyńskim teatrem, w którym pełnił rolę sekretarza literackiego.

Hedda (Agnieszka Grzybowska) i Jórgen Tesman (Marcin Kiszluk) są młodym małżeństwem, które wraca z podróży poślubnej, by rozpocząć ustabilizowane, spokojne życie. Jórgen jest w przededniu podjęcia prestiżowej pracy naukowej na uniwersytecie, Hedda ma wspierać męża w jego karierze i prowadzić dom wedle zasad wyższych sfer. Nieoczekiwanie zjawiają się przyjaciele z przeszłości, ujawniając prawdziwe motywacje Heddy, kobiety trawionej wielkimi ambicjami, która nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w społeczeństwie. Za wszelką cenę chce rozbić monotonię mieszczańskiej codzienności... To fabuła XIX wiecznego dramatu "Hedda Gabler" Henryka Ibsena. Premiera sztuki w reż. Andrzeja Bartnikowskiego odbędzie się w sobotę o godz. 19 na scenie kameralnej Teatru im. Stefana Jaracza,

- Dlaczego Ibsen? Bo to świetny dramaturg, który wspaniale konstruuje postaci i sytuacje - mówi reżyser. - Jednak cała sfera związana z obyczajowością jest tutaj przestarzała, więc sztukę skróciłem i poskładałem na nowo. Współczesność Ibsena polega na jego wspaniałej intuicji, dzięki której przepowiedział procesy kulturowe i psychologiczne, z którymi obecnie mamy do czynienia na każdym kroku: skrajny racjonalizm, hedonizm, wybujałe i dominujące ego, niedopuszczanie do głosu uczuć, potrzeb duchowych. Konwencję tego spektaklu określiłem "realizmem zagęszczonym". W statycznych scenach ważny jest najmniejszy ruch i gest.

- Ta sztuka otwiera nowy rozdział w moim życiu zawodowym - mówi reżyser. - Jest jedną z tych, które mam w swoim alfabecie teatralnym. Tu chyba po raz pierwszy udało mi się wyartykułować o jaki język i konwencję teatralną mi chodzi, jak chcę prowadzić aktora. Autorem powściągliwej scenografii jest Paweł Walicki, w tle usłyszymy muzykę zespołu Stereo Total.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji