Artykuły

Bydgoszcz. Prapremiera "Nordost" w Polskim

23 listopada w Teatrze Polskim odbędzie się polska prapremiera sztuki Torstena Buchsteinera "Nordost" w reżyserii Grażyny Kani. Spektakl zrealizowany został w ramach projektu "terroryzm/więźniowie rozpaczy".

Paweł Łysak, dyrektor TPB: Prapremiera "Nordost" jest częścią realizowanego przez Grażynę Kanię teatralnego dyptyku, którego tematem jest terroryzm. "Nordost" to kilkakrotnie nagradzany, przejmujący tekst niemieckiego autora, będący ważnym głosem w dyskusji o światowym terroryzmie w kontekście jednostkowego ludzkiego doświadczenia. Ten kameralny, rozpisany na trzy bohaterki dramat zrealizują w Teatrze Polskim kobiety: trzy aktorki, reżyserka oraz młoda scenografka Anna Met. Projekt został zadedykowany Annie Politkowskiej w pierwszą rocznicę jej śmierci; to z jej książki pochodzi określenie "więźniowie rozpaczy", które stało się częścią tytułu projektu.

Do tej pory zrealizowane zostały m.in.: spotkanie z reżyserką Grażyną Kanią - rozmowa o pracy nad spektaklami "Motortown" S. Stephensa i "Nordost" Buchsteinera. Projekcja dokumentu "S.O.S dla Czeczenii" i spotkanie z autorką Krystyną Kurczab-Redlich. Znaną dziennikarką, zwaną polską Anną Politkowską, od 1999 roku dokumentującą konflikt rosyjsko-czeczeński, laureatką nagrody Amnesty International za publikacje o gwałceniu praw człowieka w Czeczenii. W TPB Kurczab-Redlich pokazała jeden ze swoich filmów dokumentalnych. Jej kandydatura została zgłoszona do pokojowej nagrody Nobla przez czeczeńską organizację Echo Wojny i poparta przez Amnesty International oraz Fundację Helsińską. Niedawno ukazał się zbiór jej reportaży "Głową o mur Kremla".

Pięć lat temu, 23 października 2002 r. moskiewski teatr na Dobrowce, w trakcie przedstawienia musicalu "NORDOST", opanowali czeczeńscy bojownicy. Ponad 800 widzów przetrzymywali pod bronią przez 57 godzin. Trzeciego dnia oblężenia rosyjskie siły specjalne przeprowadziły szturm na teatr z użyciem tajemniczego gazu. Zginęli terroryści, a także 129 zakładników - dzieci, kobiet, mężczyzn.

Sztuka Buchsteinera zestawia dramat trzech kobiet: młodej Czeczenki- bojowniczki, łotewskiej lekarki z karetki pogotowia stacjonującej przy teatrze i mieszkanki Moskwy, która wraz z mężem i córką wybrała się tego feralnego wieczoru na przedstawienie. Wszystkie uczestniczą w tragicznym zdarzeniu, choć każda znajduje się po innej stronie tej specyficznej "barykady"; każdej dane jest doświadczanie ekstremalnych stanów: strachu, desperacji, rozpaczy, bezsilności, odwagi... Równolegle zapisane monologi Zury, Tamary i Olgi składają się na poruszającą opowieść o dramacie, jaki sprowadza na ludzi terroryzm: okrutna, dwuznaczna wojna - pułapka naszych czasów.

Torsten Buchsteiner

rocznik 1964; niemiecki aktor, dramaturg, scenarzysta. Jako aktor współpracował z teatrami berlińskimi (Deutsche Theater, Schiller Theater, Freie Volksbuhne), występuje także w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Jego pierwsza sztuka z 1999 "Spieler" została nagrodzona w Rostocku, tam również dwa lata później doceniono kolejną - "Tango Solo", która swoją prapremierę miała w praskim Vinohradskim Divadle. W 2005 powstał dramat "Nordost". Autor otrzymał za nią nagrodę Else-Lasker-Schuler oraz nagrodę jury 1. St. Galler Autorentage. Prapremiera "Nordost" odbyła się w kwietniu 2006 w sztokholmskim Królewskim Teatrze Dramatycznym; sztuka ta znalazła się później w repertuarze kilku niemieckojęzycznych scen (m.in. w Austrii i Szwajcarii). Buchsteiner mieszka w Berlinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji