Artykuły

Łódź. Jubileusz Stanisława Brejdyganta

3 grudnia o g. 19 w Dużej Sali Teatru Nowego odbędzie się jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Stanisława Brejdyganta [na zdjęciu].

Honorowy patronat nad benefisem objął Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Uroczystość uświetnią swoim udziałem przyjaciele Jubilata w życiu i w sztuce: Ewa Wiśniewska, Adam Ferency, Olgierd Łukaszewicz i Zbigniew Zapasiewicz. W programie wieczoru między innymi sceny z przedstawień z udziałem Jubilata: "Mistrz i Małgorzata" Michała Bułhakowa, "Termopile polskie" Tadeusza Micińskiego i "Łabędzi śpiew" Antoniego Czechowa.

***

Stanisław Brejdygant studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, aktorstwo na wydziale aktorskim PWST w Warszawie i reżyserię na wydziale reżyserii filmowej PWST i F w Łodzi.

Grał role szekspirowskie: Hamleta, Ryszarda III. Grał również w adaptacjach Dostojewskiego: w "Zbrodni i karze" - Raskolnikowa; w "Idiocie" - Księcia Myszkina. Był także Jazonem w "Medei" Eurypidesa oraz Stalinem w sztuce "Hitler-Stalin" m. in. na motywie powieści Niekrasowa Saperlipopette.

Jest reżyserem - wyreżyserował kilkadziesiąt przedstawień teatralnych i telewizyjnych, w kraju i zagranicą. W Teatrze Nowym w Łodzi reżyserował "Wiecznego małżonka" (1964) oraz "Idiotę" (1971) Fiodora Dostojewskiego.

To ostatnie przedstawienie wyróżnione zostało Srebrną Łódką, jako najlepszy spektakl sezonu.

Zrealizował także pięć oper (m. in. "Damę pikową" P. Czajkowskiego w Teatrze Wielkim w Łodzi), kilka filmów, słuchowiska radiowe, widowiska plenerowe etc.

Jest także pedagogiem. Nauczał gościnnie aktorstwa, reżyserii i dramatopisarstwa na kilku znanych uczelniach amerykańskich i kanadyjskich (Cornell University, Washington University, Concordia University oraz National Theatre School of Kanada) oraz w Polsce - w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na wydziale filmowo-telewizyjnym.

Stanisław Brejdygant jest autorem kilku oryginalnych sztuk teatralnych: "Kolonia Wyzwolenia", "Golgota", "Wyzwolony", "Próba", "Endline", "Godzina z Führerem", "Stacja XII", "Mniejszy brat", "Wyspa Wielkanocna", a także scenariuszy filmowych i telewizyjnych: "Weekend", "Sumienie", "Oczyszczenie", "Powieźli trumnę", "Stypa". Stworzył również wiele adaptacji teatralnych i telewizyjnych.

W dorobku prozatorskim ma powieści: "Testament", "Stypa" i "Powiedz im", oraz opowiadania w tomie "Maligna" i w tryptyku "Być Bogiem".

Pisywał również utwory poetyckie, eseje i artykuły publicystyczne.

Jest laureatem kilku nagród i wyróżnień. Na II Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu otrzymał nagrodę za rolę Hamleta. Za rolę Księcia Myszkina w "Idiocie" (Teatr Nowy Poznań) otrzymał Złotą Chryzantemę.

Za najlepszą reżyserię nagrodzony został przez Prezesa Radiokomitetu za realizację Wiecznego małżonka w teatrze TV. Jako dramaturg otrzymał nagrodę główną w konkursie Dramaturgii Polskiej (MKiS oraz ZLP) za sztukę "Kolonia Wyzwolenia", zaś na międzynarodowym Konkursie (Concorso Internazionale di Dramaturgia Religiosa) zorganizowanym pod auspicjami Papieskiej Rady ds. Dóbr Kulturalnych i środków przekazu oraz Komisji Artystyczno-Kulturalnej Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, otrzymał III nagrodę za sztukę Stacja XII.

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w którym pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zagranicznej i członka prezydium. Był ponadto: członkiem Zarządu Głównego ZASP (w latach 1981-82 - wiceprezes), członkiem zarządu ZAiKS, PEN Clubu, ITI oraz Rady Pisarzy Trzech Mórz (Rodos, Grecja).

W Teatrze Nowym można oglądać go w spektaklach: "Mistrz i Małgorzata" (Piłat), "Wesele" (Stańczyk), "Romans z Czechowem" (Wasilij Swietłowidow, stary komik).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji