Artykuły

Wrocław. Spektakl tylko dla dorosłych

Tylko dorośli widzowie będą mogli obejrzeć dzisiejszą [1 października] premierę spektaklu "Madame de Sade i..." w reżyserii Leszka Czarnoty w Centrum Kultury "Wrocław-Zachód". Z reżyserem premierowego spektaklu "Madame de Sade i..." Teatru Na Nowym Dworze, rozmawia Małgorzata Matuszewska.

"Małgorzata Matuszewska: Co takiego bulwersującego jest w Pana przedstawieniu, że mogą go obejrzeć tylko dorośli widzowie?

Leszek Czarnota: Bulwersującego nie ma nic. Sam temat jest drażliwy - spektakl opowiada o psychopatologii, którą demonstrował markiz de Sade [na zdjęciu]. Autorem sztuki jest japoński dramaturg Yukio Mishima. Na scenie sześć kobiet: matka, dwie córki, baronowa, księżniczka i służąca, rozmawiać będzie o erotycznych przeżyciach i filozofii.

Wszystkie łączą z nim kontakty intymne?

- Mówi się tylko o córce, ale domyślamy się, że wszystkie spotykały się z markizem. Sztuka jest o oczyszczeniu, któremu służą rozmowy bohaterek o tym, co im leży na sumieniach. Markiz de Sade był na tyle inteligentny, że nie narzucał się kobietom w nachalny sposób. Dlatego ten spektakl jest też o tolerancji.

Tolerancji wobec czego?

- W naszym społeczeństwie przyjęty jest pogląd, że był zboczeńcem. Związki intymne łączyły go jednak tylko z kobietami, które tego chciały. Jeśli dwie strony chcą uprawiać nawet patologiczny seks, to powinno się traktować je tolerancyjnie.

Leszek Czarnota studiował reżyserię w Warszawie i Yale School of Drama w USA. Staż reżyserski odbył u Petera Brooka w Paryżu. Przez dziesięć lat był aktorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Jest reżyserem, pedagogiem, choreografem. Wyreżyserował ok. 40 przedstawień teatralnych, dwie opery i dwa musicale. Zdobył wiele nagród i wyróżnień.

Spektakl Madame de Sade i... zobaczymy dziś o godz. 19 w Centrum Kultury Wrocław-Zachód przy ul. Chociebuskiej 4-6. Wystąpią w nim: Ewa Kamas, Małgorzata Zujewicz, Anna Szczepańska, Elżbieta Macheta, Malwina Bieniawska i Hanna Misiak. Bilety są po 10 zł".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji