Artykuły

Warszawa. Konferencja w sprawie zapowiedzi likwidacji abonamentu RTV

Podczas konferencji "Sytuacja radia publicznego wobec zapowiedzi likwidacji abonamentu RTV" Krzysztof Czabański podkreślił, że wystosował w tej sprawie list otwarty do premiera Donalda Tuska. Napisał w nim, że szczególne usytuowanie mediów publicznych jest zapisane w Konstytucji, a próby osłabienia ich pozycji finansowej byłyby działaniem niekonstytucyjnym.

Prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański uważa, że likwidacja abonamentu RTV zagraża kulturze narodowej, a także debacie publicznej.

Podczas konferencji "Sytuacja radia publicznego wobec zapowiedzi likwidacji abonamentu RTV" Krzysztof Czabański podkreślił, że wystosował w tej sprawie list otwarty do premiera Donalda Tuska. Napisał w nim, że szczególne usytuowanie mediów publicznych jest zapisane w Konstytucji, a próby osłabienia ich pozycji finansowej byłyby działaniem niekonstytucyjnym.

Prezes Polskiego Radia podkreślił, że zniesienie abonamentu oznaczałoby likwidację Polskiego Radia i czterech utrzymywanych przez nie zespołów artystycznych, a także rozgłośni regionalnych. Jak dodał, rozgłośnie komercyjne nie są w stanie wypełnić funkcji kulturalnych i edukacyjnych, pełnionych przez Polskie Radio. Krzysztof Czabański dodał, że politycy, proponujący zniesienie abonamentu, nie wiedzą, o czym mówią. Wyraził przy tym nadzieję, że po rzeczowej rozmowie politycy zmienią swoje stanowisko.

Prezes Polskiego Radia przyznał, że gdyby podjęto dyskusję nad istniejącym mechanizmem politycznej kontroli nad mediami publicznymi, to wyszłoby to im na dobre. Dodał jednak, że nie wierzy, aby politycy zrezygnowali z tej kontroli. Krzysztof Czabański podkreślił, że próby rozpoczynania dyskusji od propozycji zniesienia abonamentu świadczą, jego zdaniem, o nieznajomości rzeczy i stanowią zagrożenie dla kultury narodowej.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mówi, że zmiany polityczne nie mogą zagrażać instnieniu mediów publicznych.

Witold Kołodziejski powiedział podczas konferencji "Sytuacja radia publicznego wobec zapowiedzi likwidacji abonamentu RTV", że propozycje zniesienia abonamentu doprowadzą do dalszego spadku wpływów. Zagrozi to, jego zdaniem, istnieniu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, a także samemu Radiu. Odpowiedzialność za to spadnie, jak podkreślił Kołodziejski, na polityków. Przewodniczący dodał, że gdyby znieść abonament i zastąpić go dotacjami z budżetu, to oznaczałoby to zwiększenie obciążeń obywateli.

Dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa powiedziała, że zespół ten promuje polską muzykę, a także stymuluje twórczość naszych kompozytorów. Realizacja tych zadań stanie się niemożliwa, gdyby Polskie Radio zaprzestało współfinansowania zespołu. Wnuk- Nazarowa zarzuciła czołowym Politykom Platformy Obywatelskiej, że mówią o zniesieniu abonamentu nie zastanawiając się nad skutkami takiej decyzji. Przyznała jednak, że takie osoby, jak minister kultury Bogdan Zdrojewski czy posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska myślą o przyszłości mediów publicznych.

Zapowiedź likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego spowodowała już spadek wpływów z tego źródła. Poinformował o tym podczas konferencji "Sytuacja radia publicznego wobec zapowiedzi likwidacji abonamentu RTV" rzecznik Polskiego Radia, Tadeusz Fredro-Boniecki. Z kolei prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański powiedział, że gdyby wpływy znacząco spadły, to Radio rozważy wystąpienie do rządu o odszkodowanie. Dodał, że Polskie Radio będzie podejmować dalsze działania na rzecz utrzymania abonamentu. Chce też zachęcać do jego płacenia.

Dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Krzysztof Zaleski powiedział, że z rozmów, przeprowadzonych przez niego z przedstawicielami rządu i Sejmu, wynika, iż politycy nie mają pomysłu na finansowanie mediów publicznych. Dodał, że gdy na Węgrzech zniesiono abonament, to doprowadziło to do upadku publicznego radia i zapaści finansowej publicznej telewizji. Zaleski podkreślił, że płacenie abonamentu jest obowiązkiem prawnym, który należy przestrzegać.

Odpowiadając na pytania zaproszonych dziennikarzy, Tadeusz Fredro-Boniecki powiedział, że trwają prace nad lepszą słyszalnością Programu Drugiego. Krzysztof Czabański dodał, że dzięki przejęciu części częstotliwości "Dwójki" poprawiła się słyszalność Programu Pierwszego, który jest najważniejszym programem ogólnopolskim.

Prezes Czabański powiedział, że Platforma Obywatelska mogła zreformować media publiczne, gdyż były one do zeszłego roku nadzorowane przez ludzi związanych z tą partią, Wyraził też nadzieję, że dzisiejsza konferencja stanie się początkiem dyskusji o finansowaniu mediów publicznych.

Prezes Radia Białystok Mirosław Bielawski podkreślił, że Polskie Radio jest dobrem narodowym. Dodał, że rozgłośnie regionalne umożliwiają tworzenie reportaży radiowych, a także promują młodych artystów i twórców regionalnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji