Artykuły

McQichote' a wędrówka w głąb własnej duszy

Premiera "McQichote'a" w reżyserii Piotra Ziniewicza rozpocznie przegląd wszystkich dotychczasowych spektakli z repertuaru teatru Montownia.

Spektakl powstał na podstawie powieści "Przygody Imć Pana Don Kichota" Miguela Cerantesa, ale nie jest to wierna adaptacja. Członkowie teatru Montownia opowiadają historię człowieka współczesnego. - Zastanawialiśmy się, co by było, gdyby Don Kichot pod wpływem zebranych doświadczeń rzeczywiście zaczął wcielać swe ideały w życie, założył sobie garnek na głowę, wziął w rękę kij od szczotki i wyszedł ze swojej kawalerki na ulicę Miodową czy Marszałkowską? Kogo by tam zobaczył? - twierdzi Rafał Rutkowski, odtwórca Don Qichota.

- Najistotniejsza dla mnie jest próba odpowiedzenia sobie na pytanie: czy idea Don Kichota jest dziś wciąż aktualna, a jeśli tak, to do czego on wraca, kim się staje i kim byłby dzisiaj? - mówi Piotr Ziniewicz, reżyser przedstawienia. "McQichote" w wykonaniu teatru Montownia to spektakl, który można zaliczyć do teatru drogi. Podróż głównego bohatera to wędrówka w głąb własnej świadomości. - Człowiek, który odziera siebie z siebie. Poprzez to, co go spotyka, staje wobec ostatecznego dylematu: może zaakceptować siebie takim, jakim jest, a jeśli nie, to pozostaję mu śmierć - mówi reżyser.

Teatr Montownia został założony w 1995 roku jako niezależna grupa artystyczna przez absolwentów Akademii Teatralnej w Warszawie. Od początku swojego istnienia wzbudzał wiele zainteresowania zarówno u widzów, jak i krytyków. Wielokrotnie zdobywał różnego rodzaju nagrody, między innymi: Grand Prix na przeglądach teatralnych w Szczecinie, Kłodzku czy Wrocławiu. Montownia nie posiada stałej siedziby, a przedstawienia odbywają się w teatrach: Powszechnym, Studio i Collegium Nobilium. Premiera odbędzie się w sobotę w teatrze Collegium Nobilium o godz. 19.

Przedstawienie "McQichote" otwiera Przegląd Sztuk Teatru Montownia. W programie znajdą się m.in. spektakle: "Zabawa" Sławomira Mrożka, "Szelmostwa Skapena" Moliera, "Śpiew nocy letniej" na podstawie dramatów Szekspira, "Śleboda, czyli cenniejsi jesteście niż wróble" wg "Na skalnym Podhalu" Kazimierza Przerwy-Tetmajera, "Wspólny pokój" na podstawie prozy Zbigniewa Uniłowskiego, "Po naszemu" Olgierda Świerzewskiego, "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza. Przegląd potrwa do 22 czerwca. Bilety są dostępne w Empikach, w dniu przedstawienia będzie można je kupić w kasach teatrów.

Dla Czytelników mamy 5 podwójnych zaproszeń do odebrania na hasło ŻYCIE w kasie przed spektaklem. Po premierze przedstawienie "McQichote" wystawiane będzie w teatrze Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24 w dniach: 27,28 i 30 maja o godz. 19 i 30 maja o godz. 17 i 19.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji