Artykuły

Warszawa. Teatr Nowy z Krakowa gościnnie w PZO

Teatr Nowy z Krakowa trzy razy w listopadzie (17-19) i trzy razy w grudniu (8-10) zaprezentuje w fabryce PZO, ul. Grochowska 316/320 swój spektakl "Amok moja dziecinada". Przedstawienie gości u siebie Studio Teatralne Koło. Bilety 15 zł. rezerwacja.kolo@wp.pl

"Amok moja dziecinada" to dziwaczno-makabryczna opowieść trójki dzieciaków o otaczającym świecie, pełnym bezdusznych nauczycieli i byłych agentów służby bezpieczeństwa, którzy strasząc i karząc uczniów, zdają się nie pamiętać o własnej niechlubnej przeszłości. Rodzice toczą nieustającą, bezbarwną i nudną walkę o byt, "oddychając z nawyku oddychania", zamawiają ręczniki z katalogów, odgrzewają w mikrofalówkach gulasz, zasypiają przy włączonych telewizorach - dla własnych dzieci są lepką i odrażającą breją. Jeszcze niedawno jedynym punktem odniesienia było ciało, w które z rozpaczy można przynajmniej wbić ostrze cyrkla i poczuć prawdziwy ból. Dziś pozostają chłodne, pozbawione emocji opowieści. Nawet masakra, popełniona w amoku, może okazać się dziecinadą. Tylko wirtualną czy realną?

Iwo Vedral

Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej (2002) i Wydzialu Reżyserii krakowskiej PWST (2007). Był wielokrotnie asystentem Krzysztofa Warlikowskiego ("Hamlet", "Bachantki", "Oczyszczeni", "Burza"), a także Krystiana Lupy, Wojciecha Smarzowskiego, Pawła Miśkiewicza. Reżyserował czytania dramatów w TR Warszawa i w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. W Starym Teatrze w Krakowie wyreżyserował "Puzzle" Szymona Wróblewskiego w ramach Festiwalu baz@rt (2005). "Amok moja dziecinada" jest jego spektaklem dyplomowym.

Thomas Freyer, ur. 1981 w Gerze (Turyngia), studiował pisanie sceniczne na Uniwersytecie Sztuk (Universität der Künste) w Berlinie; ukończył także warsztaty z dramaturgii dla dzieci i młodzieży oraz z inscenizacji tekstu. "Amok moja dziecinada" to jego pierwsza sztuka, inspirowana prawdziwymi zdarzeniami - masakrą w szkole w Erfurcie w 2002 roku. Prapremiera odbyła się w 2006 roku w Weimarze, w tym samym roku sztuka została wydana. Za "Amok..." Freyer otrzymał nagrodę dramatyczną Berlińskich Spotkań Teatralnych oraz nagrodę dramatyczną Komisję Kultury Niemieckiej Izby Gospodarczej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji