Artykuły

Radom. Dni Karola Szymanowskiego

W Radomiu rozpoczynają się dzisiaj Dni Karola Szymanowskiego, które potrwają do 18 listopada br. Ich organizatorem jest Radomska Orkiestra Kameralna. Festiwal otrzymał finansowe wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przemysław Zych, kierownik artystyczny Radomskiej Orkiestry Kameralnej, wyjaśnił, że angielski tytuł imprezy "My splendid isolation", który można przetłumaczyć jako "Moje wspaniałe odosobnienie", nawiązuje do tytułu artykułu Szymanowskiego, który był jego odpowiedzią na ataki warszawskich krytyków. Podkreślił także, iż ideą przewodnią Dni Karola Szymanowskiego jest ukazanie nie tylko szerokiego spektrum twórczości kompozytora, lecz także jego myśli wyrażonych w tekstach literackich, pismach polemicznych, esejach oraz w korespondencji z rodziną i przyjaciółmi.

Podczas pierwszego wieczoru zatytułowanego "Poezja" usłyszymy pieśni Karola Szymanowskiego i kompozytorów jemu współczesnych w interpretacji młodej artystki Łucji Szablewskiej. - Słuchacze będą mieli wówczas możliwość poznania kompozytora, prawie nieznanego jako autora dzieł poetyckich - dodał Zych. Hasłem drugiego koncertu będzie "Myśl". Poznamy wówczas przemyślenia kompozytora wyrażone w esejach, pismach teoretycznych, polemicznych, artykułach prasowych, przemówieniach i wywiadach. Zespół Camerata wykona też jego obydwa kwartety smyczkowe. Trzeciego dnia festiwalu odbędzie się recital skrzypka Krzysztofa Jakowicza słynącego z interpretacji muzyki XX wieku. Wraz z pianistą Robertem Morawskim wykona on utwory Karola Szymanowskiego umieszczone w kontekście muzyki innych wielkich twórców współczesnych kompozytorowi, m.in. Maurice'a Ravela i George'a Enescu. - Wieczór ten, określony tytułem "Osobowość", dzięki prezentacji fragmentów korespondencji kompozytora ukaże twórcę w kontaktach z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi - wyjaśnił Zych.

Na zakończenie festiwalu, 18 listopada, w radomskiej katedrze odbędzie się koncert oratoryjny, podczas którego zostaną wykonane wielkie dzieła sakralne Karola Szymanowskiego. Wezmą w nim udział soliści, Chór Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego oraz Radomska Orkiestra Kameralna, specjalnie na tę okazję powiększona do rozmiarów zespołu symfonicznego. - "Kontemplacja", jako tytuł ostatniego ze spotkań, ma w zamyśle przywołać obecne w twórczości Szymanowskiego liczne odniesienia do sfery przeżyć religijnych i metafizycznych - powiedział Przemysław Zych.

Dniom Karola Szymanowskiego w Radomiu towarzyszyć będzie wystawa w foyer Urzędu Miejskiego zatytułowana "2007 - Rok Karola Szymanowskiego". Została ona opracowana przez zespół Archiwum Kompozytorów Polskich działający przy Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji