Artykuły

Białystok. Niewidome dzieci "oglądały" spektakl w BTLu

Około 20 niewidomych i niedowidzących dzieci uczestniczyło w środę w przedstawieniu "Jest królik na księżycu" Białostockiego Teatru Lalek (BTL), przygotowanym w wersji z audiodeskrypcją, czyli dodatkową narracją pozwalającą im pełniej odbierać sztukę.

To prawdopodobnie pierwsze takie przedsięwzięcie teatralne w kraju. Po spektaklu zarówno dyrekcja BTL jak i dzieci były z tej próby zadowolone. Teatr nie wyklucza przygotowania w wersji z audiodeskrypcją także innych swoich spektakli.

Dzieci niewidome, uczniowie jednej z białostockich szkół integracyjnych, były na sali razem z pełnosprawnymi rówieśnikami. Korzystały z zestawów audio, dzięki czemu głos osoby dokonującej audiodeskrypcji docierał przez słuchawki tylko do nich.

Audiodeskryberem i autorem narracji był aktor Dariusz Jakubaszek. Między dialogami dzieci mogły usłyszeć opis ruchu postaci czy scenografii.

Dzieci wyszły z przedstawienia bardzo zadowolone. W czasie spektaklu, którego jednym z głównych założeń jest pobudzanie dziecięcej wyobraźni, reagowały na akcję na równi z pełnosprawnymi rówieśnikami, choć niektóre ich reakcje mogły być zaskakujące.

Kiedy dzieci "wyrzucały" z siebie swoje lęki, jedno z nich powiedziało że boi się ciemności, kolejne - że jasności. "I to pewnie było dziecko niewidome" - powiedział PAP Tomasz Strzymiński, białostoczanin, inicjator przygotowania spektaklu dla dzieci niewidomych.

Pan Tomasz jest także osobą niewidomą. Dzięki jego staraniom w białostockim kinie "Pokój" odbywają się pokazy filmów w wersji z audiodeskrypcją. Sam Strzymiński mówi, że to na razie promocja techniki audiodeskrypcji, ale liczy na to, że - podobnie jak w teatrze - takie pokazy staną się normą.

To on pomagał wybrać spektakl biorąc pod uwagę, że będzie przeznaczony dla dzieci niewidomych. "Jest królik na księżycu" grany jest na małej scenie BTL, ogląda go maksymalnie około pięćdziesięciu osób. Dzieci siedzą na podłodze, na specjalnej poduszce w kształcie księżyca.

- Jesteśmy otwarci na kolejne próby. Bardzo jesteśmy ciekawi, jak by to wyglądało w przypadku spektakli na dużej scenie. Będziemy eksperymentować" - powiedziała zastępca dyrektora BTL Małgorzata Langier.

Pierwszy na świecie system narracji opisowej dla niewidomych, nazwany później audiodeskrypcją, użyty został w 1981 roku w Stanach Zjednoczonych w jednym z waszyngtońskich teatrów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji