Pigułka z twórczości Wyspiańskiego
W sali zaaranżowanej na wiejską chatę z przełomu XIX i XX wieku oglądać można pierwsze wydania dramatów pisarza, afisze ze spektakli wystawianych w Bydgoszczy, a nawet stroje z "Wesela".
- Nasza wystawa, to taka pigułka z całej twórczości Wyspiańskiego - mówi Magdalena Hulaj, która przygotowała ekspozycję. - Prezentujemy i plakaty, i dramaty, i reprodukcje obrazów, a nawet fotosy z przedwojennych bydgoskich wystawień jego sztuk - wymienia.
By zwiedzający mogli wczuć się w życie z przełomu XIX i XX w., salę wystawową specjalnie zaaranżowano. - Słoma na parapetach, czy używane wówczas naczynia nadają całości więcej klimatu - zaznacza Hulaj. - Udało nam się także wypożyczyć stroje pani i pana młodego z "Wesela", które wystawione było na deskach bydgoskiego teatru - dodaje.
Wystawa "Stanisław Wyspiański w 100. rocznicę śmierci" została otwarta w ramach XXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. - Wyspiański tworzył polichromie i witraże dla kościoła franciszkańskiego w Krakowie. Był także docentem w katedrze dekoracji i sztuki sakralnej akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - tłumaczy Hulaj.
Ekspozycja czynna będzie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej do 21 grudnia, wejście od ul. Jana Kazimierza 2.
Na zdjęciu: Stanisław Wyspiański, "Portret Wandy Siemaszkowej w stroju scenicznym Panny Młodej z Wesela", 1901 r.