Artykuły

Lekarstwo na nudę

"Świniopas" w reż. Krystyny Jakóbczyk w Teatrze Baj w Warszaawie. Pisze Liliana Bardijewska.

Najnowsza premiera warszawskiego Baja, Andersenowski Świniopas, to spektakl, który zadowoli wszystkich - młodszych i starszych, teatralnych koneserów i tych, którzy przestąpią próg teatru po raz pierwszy.

A to za sprawą pary słowackich scenografów - Evy Farkaśovej i Jana Zavarskiego - którzy stworzyli na niewielkiej scenie Baja pastiszową replikę barokowego dworskiego teatrzyku z klasycznymi ruchomymi kulisami i malowanym horyzontem. Zaludniają go śnieżnobiali niczym porcelanowe figurynki dworzanie. Właśnie w krainie porcelany adaptatorka Jadwigą Żylińska umieściła akcję Andersenowskiej baśni o rozpieszczonej księżniczce, która w oszukiwaniu lekarstwa na nudę gotowa jest zapomnieć o książęcych manierach.

Nie ma tu lalek. Są aktorzy w zabawnych, lekko surrealistycznych kostiumach, którzy poruszają się wraz ze swoimi krynolinami, falbanami, pelerynami, żabotami, perukami i wachlarzami w takt pozytywkowej muzyki Piotra Salabera. Do porcelanowego świata dworskiego konwenansu nie ma wstępu ubogi książę ze swoją pąsową różą, w szatach we wszystkich odcieniach czerwieni. Aby dostrzec piękno róży i mądrość księcia, księżniczka będzie musiała sama zaznać biedy - wypędzona z pałacu przez ojca za poufałość ze świniopasem. Andersen skazuje ją na wieczną poniewierkę. Jadwiga Żylińska wraz z Krystyną Jakóbczyk, reżyserką i autorką piosenek, wybaczają jednak kapryśnej infantce i pozwalają jej odzyskać serce księcia. I tak oto w songu finałowym łączą się ze sobą obie barwy.

Pełen humoru i rozśpiewany Świniopas na scenie Baja to spektakl dojrzały, przemyślany i precyzyjnie skomponowany. Bo też jego twórcy spotykają się już po raz trzeci, wędrując ze swoim dworskim teatrzykiem od Gdańska po Sosnowiec. Zespół Baja nieźle się odnajduje w konwencji scenicznej groteski, choć na premierze czuło się chwilami komediową nadekspresję i wokalną tremę.

Właściwy ton nadawali widowisku Piotr Michalski jako wyniosły Marszałek Dworu oraz Andrzej Bocian w podwójnej roli Księcia-Świniopasa. Wszystko to wróży spektaklowi długie teatralne życie. Ku zadowoleniu obu stron rampy.

Teatr Baj: Jadwiga Żylińska Świniopas wg H. Ch. Andersena. Reżyseria i teksty piosenek: Krystyna Jakóbczyk. Kostiumy: Eva Farkasova. Dekoracje: Jan Zavarsky. Muzyka: Piotr Salaber. Choreografia: Henryk Konwiński. Premiera 25 września 2004 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji