Artykuły

Warszawa. 50-lecie pracy artystycznej Wiesława Ochmana

Obchody 50-lecie pracy artystycznej tenora Wiesława Ochmana (na zdjęciu) odbędą się w sobotę w Teatrze Polskim w Warszawie. Zaplanowano uroczysty wieczór jubileuszowy i przedstawienie "Borysa Godunowa" Modesta Musorgskiego, w realizacji Opery Śląskiej z Bytomia i w reżyserii Wiesława Ochmana, który właśnie w Operze Śląskiej debiutował.

Wiesław Ochman w operze "Borys Godunow" występował około 300 razy; w dwóch rolach - jako Dymitr Samozwaniec i jako Kniaź Szujski.

Sobotnia uroczystość będzie miała uroczysty charakter. Po spektaklu Ochman spotka się z widzami we foyer teatru, gdzie będzie rozdawał autografy i podpisywał swoje płyty. Tam też odbędzie się promocja książki "Tonacje sławy - Wiesław Ochman" Jerzego Skrobota.

Wiesław Ochman urodził się na warszawskiej Pradze w 1937 r. Studiował w latach 1954-60 na Wydziale Ceramiki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uzyskując tytuł magistra inżyniera. W trakcie studiów rozpoczął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie (1955-59) i Marii Szłapak w Bytomiu (1960-63).

Po raz pierwszy solowe partie Ochman zaśpiewał w 1957 r. w zespole pieśni i tańca AGH oraz w zespole Krakus.

Karierę sceniczną rozpoczął w 1960 roku na scenie Opery Śląskiej partią Muezina w "Casanovie" Ludomira Różyckiego. W tym samym roku kreował tam także rolę Edgara w "Łucji z Lammermoor" Gaetano Donizettiego. Ochman śpiewał na bytomskiej scenie przez trzy sezony.

W sezonie 1963/64, śpiewał w Operze Krakowskiej, gdzie włączył do swojego repertuaru partię Cavaradossiego w "Tosce" Giacomo Pucciniego oraz Młodego Króla w "Hagith" Karola Szymanowskiego. W 1964 r. został zaangażowany w Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie występował m.in. jako Jontek w "Halce" Stanisława Moniuszki i tytułowy bohater w "Fauście" Charlesa Gounoda. W latach 1966-68 był członkiem zespołu Duutsche Staatsoper w Berlinie.

W 1967 roku zaczęła się jego międzynarodowa kariera i występy na największych scenach operowych i estradach świata, m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu.

Od 1999 r. śpiewak reżyseruje m.in. w Operze Śląskiej. Ochman przewodniczy również radzie programowej Opery Śląskiej i wspiera działającą przy niej fundację. Artysta także od lat maluje - ma na swoim koncie 65 wystaw indywidualnych. Specjalnością Ochmana są krajobrazy i natura.

Ważnym elementem działalności Wiesława Ochmana stała się działalność charytatywna. W roku 1998 z okazji 200-lecia urodzin Adama Mickiewicza artysta zorganizował wystawę prac malarzy polskich, które wystawiono na licytacji w konsulacie polskim w Nowym Jorku. Cały zysk został przekazany na remont Domu Muzeum Mickiewicza w Wilnie.

W marcu artysta obchodził swój jubileusz w Operze Śląskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji