Artykuły

Gdynia. 50-latek Muzyczny zaprasza za kulisy

Jak wygląda obrotowa scena od dołu? Ile tajemnic kryje magazyn rekwizytów i kanał orkiestrowy? W piątkową noc Teatr Muzyczny [na zdjęciu] zaprasza na niezwykłą wycieczkę po swoich kulisach, do których żaden widz nigdy zajrzeć nie może.

Impreza pod nazwą "Bankiet Muzyczny Nocą", która rozpocznie się w piątek o godz. 22.15 w Teatrze Muzycznym w Gdyni, raczej nie będzie miała wiele wspólnego z biesiadno-towarzyskim charakterem typowych przyjęć. Ma być za to magiczną podróżą po tajemniczym świecie teatralnych kulis, gdzie zwykły widz nigdy nie zagląda. - Po raz pierwszy w naszej historii zamierzamy obnażyć kulisy teatru. Zdradzimy nasze największe tajemnice, pokażemy miejsca niedostępne zwykłym śmiertelnikom. Niezapomniana noc pełna niespodzianek - zapowiada Wioletta Czajewska-Chrzanowska, rzecznik teatru.

Piątkowy "Bankiet Muzyczny Nocą" jest jedną z imprez zorganizowanych z okazji obchodzonego właśnie jubileuszu półwiecza tej sceny. - Jeśli spodoba się naszym widzom, będziemy go powtarzać - dodaje rzecznik.

Wszystko wskazuje na to, że uczestnicy piątkowego wydarzenia nie będą mieli powodów do nudy. Teatr przygotowuje atrakcje, jakich dotąd w Muzycznym nie było. - Jednorazowo w naszej wycieczce po teatralnych kulisach może, głównie ze względów bezpieczeństwa, uczestniczyć tylko sto osób. Zamierzamy na przykład odwiedzić miejsce, gdzie znajdują się sztankiety [ruchome elementy dekoracji - red.], skąd widać wyraźnie, że nasz budynek ma siedem pięter - dodaje rzecznik. Co jeszcze czeka uczestników piątkowego wydarzenia? Wizyta w kanale orkiestrowym, zwiedzanie rekwizytorni, charakteryzatorki i garderób. A także oglądanie sceny obrotowej od spodu. Gdyńska "obrotówka" to drugie co do wielkości takie urządzenie w Polsce (większą scenę obrotową posiada tylko Opera Narodowa w Warszawie), które napędzają koła większe niż mają lokomotywy.

To jeszcze nie wszystko - po teatralnych kulisach oprowadzać będą artyści wykonujący przeboje z najbardziej znanych musicali, które stanowiły trzon repertuaru w ciągu półwiecza istnienia teatru.

***

Dla Gazety

Maciej Korwin - dyrektor Teatru Muzycznego i pomysłodawca "Bankietu Muzycznego Nocą":

Zapraszamy na półtoragodzinne muzyczne widowisko, jakiego u nas jeszcze nie było. W jego trakcie zajrzymy w miejsca, do którego nie zapraszaliśmy nawet wycieczek zwiedzających teatr. Od razu mówię, że osoby, które cierpią na lęk wysokości, nie będą mogły przebyć z nami całej trasy.

W trakcie muzycznego bankietu zobaczymy nasz teatr z lotu ptaka i od spodu. Przejdziemy po koronce teatru [najwyższe miejsca w budynku - red], będziemy podglądać artystów w garderobach i w charakteryzatorni. Ożywimy teatralne dekoracje wspomnieniami z historii naszej sceny. Postawimy widzów w sytuacji artystów, żeby zobaczyli, jak to jest stać na scenie i słyszeć brawa. Pochwalimy się mocą aparatury dźwiękowej, która potrafi stworzyć nam prawdziwe trzęsienie ziemi. W przedsięwzięcie zaangażowany jest cały zespół aktorski, który da popis swoich możliwości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji