Artykuły

Lublin. Przegląd twórczości Domów Pomocy Społecznej

Podczas Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczestników Zespołu Dziennych Domów Pomocy Społecznej w Lublinie babcie i dziadkowie udowodnili, że mogą przygotować cudowne przedstawienia kukiełkowe dla dzieci, a w końcu, że pokolenie młodych i starszych wspólnie może coś stworzyć.

Dziesiątki instytucji, stowarzyszeń i fundacji działających w Lublinie każdego dnia troszczy się, by rozwijać zainteresowania i pasje osób niepełnosprawnych, chorych, ludzi starszych, ale też i dzieci z biednych rodzin. Efektem tych działań są wspaniale przygotowane przedstawienia artystyczne i wystawy plastyczne. Po to, by je pokazać, raz do roku organizuje się w Lublinie specjalny przegląd twórczości.

Cztery lata temu okazało się, że w wielu świetlicach integracyjnych działających na terenie Lublina, w dziennych domach pomocy społecznej, do których przez pięć dni w tygodniu przychodzą osoby starsze, chore, niepełnosprawne, a także w fundacjach i organizacjach zajmujących się rehabilitacją dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, powstają ciekawe prace plastyczne. W czasie zajęć przygotowywane są także wyjątkowe spektakle artystyczne. Wtedy właśnie postanowiono, że powinno się stworzyć tym placówkom możliwość pokazania dorobku artystycznego. Tak powołano do życia Przegląd Twórczości Artystycznej Uczestników Zespołu Dziennych Domów Pomocy Społecznej w Lublinie. W tym roku odbył się on właśnie po raz czwarty.

Z roku na rok przegląd przyciąga coraz więcej uczestników. Dlatego podczas niedawnych koncertów w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Elsnera w Lublinie nie brakowało wspaniałych występów osób starszych, które pokazały, jak pięknie można wykonywać pieśni. Babcie i dziadkowie udowodnili, że mogą przygotować cudowne przedstawienia kukiełkowe dla dzieci, a w końcu, że pokolenie młodych i starszych wspólnie może coś stworzyć.

Aplauz publiczności wywołały także występy dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które kochają tańce i muzykę. Proste, melodyjne dźwięki pomagają maluchom przełamać bariery. Małe dzieci to prawdziwi aktorzy. Najważniejsze jednak w tej artystycznej działalności jest to, że przygotowanie występów to najwspanialsza terapia.

Przegląd to prawdziwa integracja wielu środowisk. Dzieci i młodzież ze świetlic środowiskowych mają okazję spotkać się, współpracować z ludźmi starszymi, chorymi, a także niepełnosprawnymi. W świetlicach tych młodzi ludzie nie tylko doświadczają opieki czy pomocy w odrabianiu lekcji, ale mają też okazję rozwijać swe pasje, np. nauczyć się tańczyć. Przygotowane układy można potem zaprezentować innym na przeglądzie, a także poczuć smak sukcesu, gdy inni za występ biją brawo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji