Artykuły

Lublin. Tanecznym krokiem ku Stolicy Kultury

Rozpoczynające się w środę [7 listopada] Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca są koleją imprezą, która ma pomóc Lublinowi uzyskać miano Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.

Od pierwszej edycji w roku 1997, MSTT są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lublina, a z czasem stały się także jednym z bardziej liczących się festiwali sztuki tańca w Polsce. Co roku za ich przyczyną spotykają się u nas wybitni tancerze i choreografowie, których głównym medium porozumienia staje się taniec.

Tegoroczna, jedenasta edycja będzie z wielu powodów wyjątkowa. Po pierwsze, świeżymi pomysłami zaskoczą nas artyści pochodzący z krajów, które w świadomości Polaków były przez dziesięciolecia odcięte od nowatorskich pomysłów, po drugie prym będą wiedli ludzie bardzo młodzi - często jeszcze studiujący, którzy choć jako twórcy debiutują, to dali się już zapamiętać jako tancerze. Odwołując się do konceptualizmu, eksperymentu, a niekiedy nawet prowokacji, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca rozpoczynają nową dekadę swej działalności. Jak zdradzają organizatorzy, zamierzają otworzyć się bardziej nie tylko na nowych twórców, ale też nowe nurty i nowe spojrzenie na taniec.

Jesteśmy dumni z tego, że z roku na rok festiwal się rozrasta - mówił na konferencji prasowej Ryszard Kalinowski kierownik artystyczny Lubelskiego Teatru Tańca, głównego organizatora Spotkań. Podobnie jak rok temu pokazy odbywać się będą na trzech scenach, wystąpi 21 teatrów i mamy aż cztery premiery.

Większość spektakli to wydarzenia nowe, przygotowane w tym roku. Prezentacje odbywać się będą w ramach czterech cykli. Pierwszy z nich to "Spektakle zagraniczne", gdzie zobaczymy grupy z Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Turcji, Serbii, Chorwacji i Rumunii. Ponadto zatańczą polscy artyści tworzący za granicą, soliści oraz teatry polskie, takie jak Śląski Teatr Tańca - Laboratorium Choreograficzne (Bytom), ATELIER Polskiego Teatru Tańca (Poznań) czy Teatr Tańca Arka (Wrocław). Lublin reprezentować będzie Lubelski Teatr Tańca z nowym, dopiero co ukończonym spektaklem "48/4" oraz Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej z "clear/n", nad którym wciąż jeszcze pracuje.

Wśród występujących, oprócz gwiazd takich jak Ann Van den Broek [na zdjęciu] z Holandii czy Company B. Valiente z Norwegii warto zwrócić uwagę na dwa młode teatry - "mufmi teatr tańca" oraz Davida Lorenca, nagrodzonych na tegorocznych Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu.

Ponadto w programie Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego adresowane do choreografów, instruktorów i tancerzy z całej Polski, wykłady wybitnych specjalistów - Stuarta Sweeney'ego (Wielka Brytania) i Grzegorza Janikowskiego (Polska), kino tańca, fotograficzno - filmowe wspomnienie o zmarłym niedawno wybitnym polskim tancerzu i choreografie Conradzie Drzewieckim oraz nocne rozmowy o tańcu z udziałem przedstawicieli portalu nowytaniec.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji