Artykuły

Poznań. Verba Sacra z Olkiem Mincerem

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Słowa 2007 rozpocznie się w najbliższą niedzielę [4 listopada]. Gwiazdą pierwszego spotkania będzie Olek Mincer, odtwórca roli Nikodema w "Pasji" Mela Gibsona.

"Dialogi mesjańskie to rozmowy o Mesjaszu i o mesjanizmie, czyli o nadziei lepszego świata i lepszego życia" - pisze w komentarzu do "Gali Europejskiej" ksiądz profesor doktor habilitowany Henryk Witczak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nadzieja ta w mniejszym lub większym stopniu żyje we wszystkich ludziach. Również człowiek XXI wieku żyje nadzieją, że wraz z innymi przezwycięży wszelkie problemy, które budzą w nim niepewność wobec innych, albo lęk przed przyszłością. Nadzieję te dobrze rozpoznał Sobór Watykański II, i jego wybitny realizator Jan Paweł II".

W najbliższą niedzielę podczas "Gali Europejskiej" (Aula UAM, godzina 19) usłyszymy wybrane fragmenty dzieł literackich nawiązujących do mesjanizmu: "Męża z Nazarethu" Szaloma Asza, "Jezusa z Nazarethu" Romana Brandstaettera i "Braci Karamazow" Fiodora Dostojewskiego. Teksty czytać będą: Oleg Mincer, Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis oraz Jan Peszek. Z taśmy zostaną odtworzone fragmenty słuchowiska "Jezus z Nazarethu", w którym kreację stworzył Mariusz Sabiniewicz. Planował ten występ, ale życie chciało inaczej. Aktor zmarł kilka miesięcy temu.

- W ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Słowa po raz siódmy ogłaszamy konkurs dla aktorów na artystyczną interpretację tekstu biblijnego i klasycznego - mówi Przemysław Basiński, organizator festiwalu. W tym roku konkurs przybierze nową formułę, którą zatytułowaliśmy "Noc Verba Sacra". Najważniejsza zmiana to usunięcie eliminacji wstępnych. Każdy z uczestników występuje tylko raz. I ten jeden raz decyduje o jego kwalifikacji do grona laureatów. Występ odbywać się będzie przed publicznością w Teatrze Nowym w Poznaniu w nocy z 12 na 13 listopada. Całość zakończy werdykt jury. Początek konkursu o godzinie 20.

Nowością jest również zaproszenie do konkursu na podstawie rekomendacji danej osoby przez dyrekcje teatrów, szkół teatralnych, kół ZASP lub indywidualnych aktorów. Uczestnicy walczą o Nagrodę Grand Prix Mieczysława Kotlarczyka, Nagrodę imienia Romana Brandstaettera i Nagrodę Zarządu Głównego ZASP-u w Warszawie.

W kolejnych odsłonach festiwalowych czeka nas "Gala -Herbert" (19 listopada), podczas której teksty jednego z najwybitniejszych poetów polskich czytać będą: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Tadeusz Malak i Zbigniew Zapasiewicz.

Gala specjalna dedykowana będzie Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu (21 listopada). Jego utwory czytać będą: Joanna Szczepkowska, Mariusz Benoit i Krzysztof Majchrzak.

Festiwal zakończy "Wielka Klasyka, wieczór dedykowany Grahamowi Greenowi. Podczas gali wystąpi Olgierd Łukaszewicz. Wszystkie gale odbywać się będą w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Na zdjęciu: Olek Mincer w monodramie "A Shed, Demon z Tishevitz" wg Isaaca Bashevisa Singera, Teatr Meta, Rzym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji