Artykuły

Płock. Wyspiański interdyscyplinarny w Muzeum Mazowieckim

Stanisław Wyspiański jako malarz, dramaturg, scenograf i architekt - tak wszechstronny wizerunek artysty zaprezentuje w listopadzie Muzeum Mazowieckie.

- Po sukcesie ubiegłorocznego konkursu fotograficznego inspirowanego Rembrandtem postanowiliśmy kontynuować i zorganizować podobny poświęcony twórczości Stanisława Wyspiańskiego - mówił w poniedziałek [29 października] Leonard Sobieraj, dyrektor muzeum, na konferencji prasowej. - To był początek przedsięwzięcia, który jednocześnie wpisał się w obchody ogłoszonego przez ministra kultury Roku Stanisława Wyspiańskiego. A że jako muzeum lubimy wzbogacać ofertę, stąd pomysł zorganizowania wystawy. Muszę przyznać, że nie było łatwo. Muzea niechętnie wypożyczają pastele Wyspiańskiego. Udało nam się jednak sprowadzić kilka wybitnych dzieł - dodaje.

Głównym punktem programu będzie oczywiście monumentalny projekt witrażu "Bóg Ojciec - Stań się!" z krakowskiego Muzeum Narodowego. Bardzo cenne, dziewięciometrowe, delikatne płótno wykonane w skali 1:1 przyjedzie do Płocka 5 listopada, dzień później zawiśnie na dziedzińcu wewnętrznym płockiego muzeum na zbudowanej specjalnie w tym celu konstrukcji.

Projekt witrażu będzie można oglądać od 10 listopada do 19 grudnia w ramach edukacyjnej wystawy pt. "Stanisław Wyspiański. 1907-2007. Symbol - ozdoba - siła wyrazu".

Oprócz wielkiego dzieła zobaczymy także prace przedstawiające portrety dzieci [na zdjęciu jeden z nich], fragmenty zielnika, karty ze szkicownika, w tym ilustracje do "Iliady" Homera wykonane przez artystę na zlecenie Lucjana Rydla. Na wystawie znajdą się również projekty graficzne do witraża "Apollo", który artysta wykonał w 1904 roku dla Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie, oraz zaprojektowane przez Wyspiańskiego kilim i lampa. Na ekspozycje trafiły prace z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Niezwykłe widowisko szykuje się 29 listopada. W spektaklu inspirowanym dramatem "Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mariusza Pogonowskiego wystąpią aktorzy płockiego teatru. Będzie to połączenie muzyki, scen aktorskich i teatru ruchu. Występ zacznie się na patio w zupełnej ciemności, przy skomponowanej specjalnie na to przedstawianie muzyce. Dźwięki serwowane z czterech stron świata ułożą się w takt symfonii deklamowanej przez odgłosy miasta, krzyk aktorów i - uwaga - brzmienie gitary elektrycznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji