Artykuły

Warszawa. Seminarium o pracy teatralnej osób niepełnosprawnych intelektualnie

O pracy teatralnej osób niepełnosprawnych intelektualnie dyskutowano podczas seminarium "Tworzenie dla życia " 28 października w Warszawie. Profesjonalni twórcy i amatorzy spotkali się po raz piąty na wspólnych warsztatach. Niecodzienne Spotkania Codziennych Twórców organizowane są przez Stowarzyszenie "Chata z pomysłami ".

Seminarium skierowane było szczególnie do instruktorów, terapeutów, animatorów, pedagogów oraz tych wszystkich, którzy są otwarci na pracę twórczą z osobami niepełnosprawnymi. Zaproszeni goście prezentowali autorskie sposoby pracy z niepełnosprawnymi za pomocą języka teatru.

"Praca z osobą niepełnosprawną może przynosić wiele satysfakcji, ale kryje też wiele pułapek. Ważne jest, by swoje działania poddawać autorefleksji, a także konfrontować je z innymi, którzy spotykają się z podobnymi wyzwaniami " - piszą organizatorzy konferencji. Dlatego według nich tak ważne są spotkania, które stają się forum do dyskusji.

W wymianie doświadczeń udział wzięli przedstawiciele Grupy Studnia "O " z Warszawy, Teatru "K " z Białegostoku, Teatru "Wjazdowa " z Krakowa, Poleskiego Ośrodka Sztuki, a także organizatorzy Stowarzyszenie "Chata z pomysłami " i przedstawiciele Akademii Teatralnej z Warszawy.

Podczas rozmów o "Tworzeniu dla życia " rozmawiano o tym jak robić teatr, aby służył życiu. Prof. Lech Śliwonik, rektor Akademii Teatralnej, zaznaczył, że "działania teatralne mogą zarówno pomóc, jak i zaszkodzić ". Dlatego tak ważna jest osoba animatora, który musi wiedzieć jak pracować, by okazać osobie niepełnosprawnej wiele delikatności.

Według Magdaleny Dakowskiej ze Stowarzyszenia "Chata z pomysłami ", współorganizatorki konferencji, najważniejszym wnioskiem seminarium jest podkreślenie partnerstwa twórców. Podczas seminarium unikano klasyfikowania osób na opiekunów i podopiecznych. Często to podopieczni troszczą się o opiekunów.

"Praca z osobą niepełnosprawną nie może polegać na realizacji własnych pomysłów, ale ma partnerstwie. Dobrze jest czerpać jak najwięcej ze świata osób niepełnosprawnych, świata nam nieznanego, żeby mógł on zachwycić widzów " - mówi Dakowska.

Finałem Niecodziennych Spotkań Codziennych Twórców będzie zaduszkowe spotkanie z teatrem, muzyką i opowieścią "Niecodzienne Dziady... i Baby. Spotkanie odbędzie 3 listopada o godz. 17.00 na ul. Lubelskiej 30/32 w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji