Artykuły

W pułapce dociekliwości

"Zbrodnia z premedytacją" w reż. Rafała Sisickiego na Scenie Kawiarnia Gombrowicz w Klubie Le Madame w Warszawie. Pisze Janusz R. Kowalczyk w Rzeczpospolitej.

"Aktor Rafał Sisicki, studiujący reżyserię w Akademii Teatralnej w Warszawie, przygotował inscenizację Zbrodnia z premedytacją z debiutanckiego zbioru opowiadań Witolda Gombrowicza Pamiętnik z okresu dojrzewania (1933). Przedstawienie grane jest w pomieszczeniach Klubu Le Madame przy ul. Koźlej, który swoją architekturą - z oryginalną konstrukcją szklanego dachu - stanowi wręcz wymarzoną scenografię dla tej opowieści.

Sędzia śledczy H. (Zbigniew Konopka) przybywa do majątku pana K. Nikt nie wita go na stacji, choć uprzedził telegraficznie o porze przyjazdu. Domownicy długo nie otwierają mu drzwi, a w ich zachowaniu można dostrzec oznaki nerwowości. Z chaotycznych wypowiedzi rodziny przybysz dowiedział się w końcu, że pan K. zmarł tej nocy na serce.

Z racji zawodu Sędzia śledczy wpadł w pułapkę formy. Nie mógł zbagatelizować okoliczności nieoczekiwanej śmierci gospodarza, skoro jeszcze dzień wcześniej rozmawiał z nim przez telefon. Seria dociekliwych, choć w tych okolicznościach mało taktownych pytań utwierdza go w przekonaniu, że popełniono morderstwo. Im mniej poszlak, tym bardziej wyrafinowanie musiał działać sprawca lub sprawcy. Jego dociekliwość doprowadzi do tego, że Wdowa (Jolanta Wołłejko), córka Cecylia (Agata Stawarz) i syn Antoś (Arkadiusz Detmer) nie wytrzymują presji i zaczynają pozorować swój udział w niedokonanym czynie.

Misterna intryga wymaga czytelnej koncepcji inscenizacyjnej i sprawnych aktorów. W głównej roli reżyser obsadził Zbigniewa Konopkę, który świetnie sobie radził nawet z nieco przydługimi partiami narracyjnymi. Reszta obsady także bez zarzutu, łącznie z pokornym służącym Szczepanem, którego grał zwalisty olbrzym, Michał Piela. Niespodzianką dla wtajemniczonych widzów okazały się liczne portrety pana K., na których de facto figurował Andrzej Pawłowski, reżyser specjalizujący się w inscenizacjach utworów Gombrowicza.

Witold Gombrowicz Zbrodnia z premedytacją, reżyseria Rafał Sisicki, scenografia Maria Wilk, premiera 21 września 2004 r., Kawiarnia Gombrowicz - Klub Le Madame, Warszawa".

Na zdjęciu Witold Gombrowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji