Artykuły

Białystok. W niedzielę Polski Teatr Tańca

Przewrotną historię o trójkącie małżeńskim zatańczą w niedzielę w Białymstoku jedni z najlepszych polskich tancerzy. Polski Teatr Tańca - Balet Poznański wystąpi o godz. 18 w Forum.

Emocje buzują już w tytule spektaklu "Jeśli kochasz - zabij"; emocje zobaczymy też na scenie: poznański teatr, jak białostoczanie już się wielokrotnie przekonali choćby podczas Dni Sztuki Współczesnej - tańczy wyjątkowo sugestywnie.

Będzie to studium ludzkich namiętności, a widzowie znajdą się w centrum małżeńskich kłótni, intryg, zazdrości i - przede wszystkim - miłości. Oto młoda para stara się wskrzesić wygasłe uczucie, a raczej walczy - bo spektakl to właściwie ciągła, pięćdziesięciominutowa walka. Pojawia się też ta trzecia, która wprowadza zamęt w życiu bohaterów i jednocześnie inspiruje kolejne ich poczynania.

"Tancerze przekonują na scenie. Ciałem, gestem, spojrzeniem budują pełne napięcia i pasji widowisko, balansujące na pograniczu dokumentu. Te awantury, te próby sił, prowokacje i sceny zazdrości - są jak żywcem wyjęte z plotkarskich kronik towarzyskich. Sami wiecie: ona ma dość jego, on jej, ale trwają razem, bo tak jest łatwiej. Że tak będzie lepiej, przekonują liczni życzliwi dookoła. (...) To dobry spektakl. Rozsypany. Prawdziwy. Nie wiem, czy o miłości. Bo czym jest miłość, a czym nie jest? Pasją, poświęceniem, przyzwyczajeniem, próbą? Jeśli kochasz - zabij. Także tę nudę, która zabija miłość. Jeśli kochasz - wytrwaj. Cokolwiek to znaczy" - pisała recenzentka poznańskiej "Gazety".

Spektakl powstał we współpracy ze Starą ProchOFFnią w Warszawie, tam też odbyła się premiera spektaklu. Autorką choreografii jest Elwira Piorun, absolwentka szkoły baletowej i pedagogiki tańca w Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez kilkanaście lat była solistką baletu Teatru Wielkiego i Teatru Narodowego w Warszawie. Zatańczą: Paulina Wycichowska, Bartłomiej Raźnikiewicz i Anna Gruszka.

Spektakl organizuje Białostocki Ośrodek Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji