Później jest improwizacja
- W sobotę wieczorem [25 września], w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, zostaną wręczone prestiżowe nagrody - statuetki Złotych Mikrofonów. W tym roku spośród 23 kandydatów kapituła pod przewodnictwem Anny Seniuk wybrała pięcioro laureatów: Jana Matyjaszkiewicza, reportażystkę Annę Bogdanowicz (Radio Białystok), dziennikarki - Annę Borucką-Szotkowską (Radiowe Centrum Kultury Ludowej) oraz Irenę Eichler (Program 2 PR) i realizatorkę Zofię Kruszewską - pisze Krzysztof Feusette w Rzeczpospolitej.
"Jan Matyjaszkiewicz ma w swoim prawie pięćdziesięcioletnim dorobku wiele wybitnych radiowych kreacji. W słuchowiskach zaczął występować bezpośrednio po studiach w warszawskiej PWST. Był aktorem kilku warszawskich scen, m.in. Teatru Polskiego, Na Woli i Rozmaitości. Od 12 lat na stale związany jest z Teatrem Ateneum. Przed rokiem otrzymał nagrodę Feliksa Warszawskiego za najlepszą sceniczną rolę męską w Żołnierzu królowej Madagaskaru. O pracy w radiu powiedział Rzeczpospolitej:
- Dostaję tekst. Prędziutko podkreślam swoje kwestie. Reżyser mówi: - Przeczytajmy chociaż raz. Czytamy. W przejściu między salą prób a studiem zastanawiam się, o co mam w słuchowisku zawalczyć. Staję przed mikrofonem. Zanim się uładzą w reżyserce, powtarzam pierwsze kwestie, żeby znalazły się w munsztuku. Później jest wielka improwizacja. Trzeba słuchać, co mówi partner, i odpowiadać. Tak nagrałem kilka tysięcy audycji.
Ceremonia wręczenia Złotych Mikrofonów odbędzie się podczas uroczystego Koncertu dla przyjaciół Polskiego Radia, transmitowanego na antenach radiowych Jedynki i Dwójki od godz. 18.00.
W niedzielę natomiast Polskie Radio organizuje dzień otwarty. Od godz. 9.00 do 20.00 wszyscy chętni będą mogli zwiedzić jego siedziby, porozmawiać z popularnymi prezenterami i spróbować własnych sił przed mikrofonem. Przed rokiem z zaproszenia skorzystało kilka tysięcy osób".