Artykuły

Warszawa. Koneser odmieni Pragę

Ratusz podpisał umowę z deweloperem. Galerie i sceny teatralne, biura i siedziby fundacji, hotel i 450 mieszkań - do 2012 roku przy ulicy Ząbkowskiej powstanie małe miasteczko. To największa rewitalizacja w mieście.

Rewitalizacja Konesera to pierwsze w Warszawie przedsięwzięcie prywatno-publiczne. Miasto i właściciel zabytkowej fabryki, fundusz BBI Development, podpisali wczoraj porozumienie w sprawie utworzenia na tym terenie niezależnego ośrodka kultury.

- Aż 10 proc. z całego pięciohektarowego Konesera będzie służyło sztuce - cieszy się dyrektor miejskiego Biura Kultury Marek Kraszewski. - W pofabrycznych budynkach urządzimy sceny teatralne i pracownie. Przygarniemy galerie już działające w fabryce i otworzymy nowe. Będziemy wynajmować sale na koncerty, spektakle i wystawy. Cały projekt uruchomimy w połowie przyszłego roku.

Pozostałą część Konesera zagospodaruje właściciel wraz z firmą Juvenes, budującą m.in. centrum handlowo-usługowe na terenie byłego Supersamu na pl. Unii Lubelskiej. - Wystąpiliśmy już o warunki zabudowy i zalecenia konserwatorskie. Pracownia Bulanda Mucha Architekci przygotowuje projekt rewitalizacji całego obiektu - wylicza Krzysztof Tyszkiewicz, wiceprezes Juvenesu.

Inwestorzy zapowiadają, że ingerencja w istniejące budynki będzie niewielka. Nowe dostosują się wysokością i wyglądem do charakteru Pragi. W planach są biura, hotel, a od strony ul. Białostockiej i Nieporęckiej ok. 450 mieszkań.

- Będą to domy nowe, ale budowane w stylu loftów - mówi Piotr Litwiński z zarządu BBI Development. - Zaproponujemy ściany z surowej cegły, nietypowe wysokości pomieszczeń.

Ceny mieszkań inwestor nie zdradza. Nieoficjalnie wiadomo, że może to być nawet 15 - 20 tys. zł za mkw. Całość przedsięwzięcia to koszt ok. 400 mln zł.

- Praga zaczyna żyć, będzie się zmieniać. Koneser może stać się lokomotywą, która uruchomi inne ciekawe praskie tereny - mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kilkaset mieszkań wtopi się w pofabryczną przestrzeń

Budynki na obrzeżach terenu fabryki będą sześciokondygnacyjne. Te wewnątrz zaplanowano niskie: dwu-trzykondygnacyjne. Cała przestrzeń zostanie podzielona na trzy place połączone alejkami spacerowymi. Wszędzie zaplanowano swobodny dostęp. Będzie można obejść cały teren, wchodząc po drodze do teatru, galerii, biur czy sklepów. W tych ostatnich znajdziemy rękodzieło, artystyczną odzież, pamiątki. Osiedle mieszkaniowe też nie będzie ogrodzone.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji