Artykuły

Bajeczne miejsce w centrum Warszawy

"Państewko na linie" w reż. Andrzeja Strzeleckiego w Teatrze Bajka w Warszawie. Pisze Paweł Sztompke w Dzienniku - Warszawa.

Takim cały czas oczekującym na swoje odkrycie miejscem w Warszawie jest Teatr Bajka. Jak sama nazwa wskazuje, lokalizacja jest bajeczna. Ścisłe centrum, dobry dojazd dosłownie wszystkim, sala z wygodnymi fotelami, świetną akustyką, przestronne foyer. Jednym słowem: bajka, ale nic z tego nie wynika.

Wielu warszawiaków zapytanych, czy byli tam ostatnio, odpowiada: "Tak, na Konfrontacjach Filmowych ze 20 lat temu". W naszej pamięci to miejsce w dalszym ciągu funkcjonuje jako kino, a nie świetna sala widowiskowa. Szkoda, bo wiele prezentowanych tam przedstawień wartych jest zobaczenia.

Ostatnio odbyła się tam premiera spektaklu "Państewko na linie" opartego na tekstach Wojciecha Młynarskiego. Ogląda się to znakomicie. Kabaret z gwiazdami: Joanną Kurowską, Witoldem Dębickim, Piotrem Machalicą, Marianem Opanią, kwartetem wokalnym Rampa, który żadnego tekstu i melodii się nie boi, śpiewając najtrudniejsze kwestie na cztery glosy, w dodatku czysto, do rytmu i ze zrozumieniem. No i wreszcie wspaniały mistrz ceremonii Andrzej Strzelecki - profesor piosenki, estrady i czegoś, co moglibyśmy nazwać opisowo inteligentnego zachowania na scenie. To bardzo przyjemny kabaretowy wieczór z poezją Wojciecha Młynarskiego. Jego teksty, również te napisane wiele lat temu, nic nie straciły ze swego uroku. Słucha się tego tak, jakby mistrz napisał je dosłownie wczoraj. I na tym polega absolutny geniusz Młynarskiego, który jak nikt inny w sposób dosadny, ale i piękny literacko opowiada o naszej rzeczywistości, a w dodatku te jego oceny, obawy, diagnozy nie tracą na swej aktualności. Zmieniają się systemy, sytuacje, geopolityka, a my z naszymi wartościami, kompleksami, wielkością i małością pozostajemy. I to właśnie o nas opowiada w sposób tak doskonały Wojciech Młynarski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji