Medale na otwarcie sezonu
W Teatrze Wielkim marszałek województwa łódzkiego uroczyście otworzył sezon kulturalny 2007/2008.
Marszałek Włodzimierz Fisiak kilkakrotnie podkreślał podczas uroczystości, że zamierza wspierać regionalne instytucje kultury organizacyjnie i finansowo. - Budżet przygotowany przez zarząd województwa zakłada 30-procentowy wzrost wydatków na kulturę - zapewniał. - Rozpoczynający się sezon będzie więc lepszy od mijającego tak artystycznie, jak i finansowo.
Podczas uroczystości wręczono medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" [na zdjęciu]. Złoty Medal otrzymał Józef Robakowski, artysta multimedialny, fotograf, twórca filmów eksperymentalnych, obiektów, instalacji, wykładowca PWSFTviT w Łodzi, którego twórczość "wywiera znaczący wpływ na kreowanie i rozwój najnowszych kierunków w sztuce polskiej".
Srebrne Medale Gloria Artis otrzymali: Barbara Wałek-Zbiróg, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza, pedagog w PWSFTviT oraz Akademii Muzycznej w Łodzi; Barbara Marszałek, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza, "znakomita zarówno w rolach komediowych, jak i dramatycznych"; Marek Jaszczak, muzyk, wokalista, dyrygent i chórmistrz, prowadzi chóru Filharmonii Łódzkiej i Teatru Wielkiego; Tadeusz Wojciechowski, wiolonczelista, kameralista, symfonik i operzysta. Brązowe Medale Gloria Artis wręczono: Marii Szczuckiej-Kudanowskiej, solistce i asystentowi reżysera w Teatrze Wielkim; Kazimierzowi Wienckowi, wybitnemu dyrygentowi pracującemu w Teatrze Wielkim w Łodzi; Tadeuszowi Kacalakowi, rzeźbiarzowi, artyście ludowemu, animatorowi polskiej sztuki ludowej; Stanisławowi Koszelowi, nauczycielowi i instruktorowi muzyki, zajmującemu się konserwacją i naprawą nietypowych instrumentów.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał również odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Otrzymali je: Antoni Graczyk, kierownik literacki Teatru Wielkiego w Łodzi; Waldemar Zawodziński, dyrektor artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi; Katarzyna Przybylska, muzyk, I głos grupy fletu Filharmonii Łódzkiej; Andrzej Kalkandzis - artysta muzyk Filharmonii Łódzkiej, fagocista; Mirosława Motucka - starszy kustosz, kierownik Działu Dokumentacji Naukowej Muzeum Sztuki w Łodzi; Maria Morzuch - kustosz Działu Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi, autorka licznych wystaw promujących współczesną sztukę polską; Mariola Eckert - pracownik Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi; Alicja Woźniak - prowadząca Dział Stroju i Tkaniny Ludowej w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi; Andrzej Piotr Czapnik - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Nieborowie, inicjator oraz organizator czytelniczych i plastycznych konkursów; Izabela Katarzyna Strączyńska - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach; Krystyna Wieczorek - pisarka ludowa i gawędziarka, która "dzięki charyzmie potrafi zaszczepić zainteresowanie kulturą tradycyjną młodszym pokoleniom"; Alicja Naruszewicz-Petrenko - plastyk amator, Prezes Klubu Plastyka Amatora przy Łódzkim Domu Kultury.
Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury w sezonie 2006/2007 przyznał także Marszałek Województwa Łódzkiego. Otrzymali je: Barbara Emilianowicz, zastępca kierownika Biura Obsługi Widzów Teatru Wielkiego w Łodzi; Krzysztof Bogusz, wicedyrektor ds. produkcji Teatru Wielkiego w Łodzi; Gabriela Muskała, aktorka teatralna i filmowa związana z Teatrem im. Stefana Jaracza; Arkadiusz Kamil Włodarczyk, koncertmistrza wiolonczel w Filharmonii Łódzkiej; Jarosław Lubiak, historyk sztuki związany z Muzeum Sztuki w Łodzi; Beata Łuczak-Kłys oraz Anna Kołdrzak z Pracowni Konserwacji Ceramiki w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi; Małgorzata Cegiełko, kierownik Działu Metodyki, Analiz i Promocji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi; Jarosław Kiewel, główny specjalista ds. komputeryzacji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi; Ewa Sławińska-Dahlik, konsultant terenowy w Ośrodku Regionalnym Łódzkiego Domu Kultury, prowadzi badania nad muzyką ludową; Elżbieta Rybak, zastępca kierownika Ośrodka Filmowego Łódzkiego Domu Kultury; Helena Wojciechowska, artystka ludowa specjalizującą się w hafciarstwie, wycinankach i plastyce obrzędowej; Teresa Dębska, instruktor tańca ludowego, znawca folkloru tanecznego regionu sieradzkiego, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Sieradzanie"; Małgorzata Kosińska, jedna z niewielu kobiet w Województwie Łódzkim zajmującą się rzeźbą ludową; Weronika Mońka, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie w klasie skrzypiec, członkini wielu zespołów funkcjonujących na terenie Łowicza i okolic; Orkiestra Dęta "Rzgów", która w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia; Zespół Wokalny Seniorów "Wrzos" z Szadku.