Artykuły

Warszawa. Premiera opery "Via Sancta - Ojcu Świętemu"

Opera Włodka Pawlika "Via Sancta - Ojcu Świętemu" - pamięci Jana Pawła II - będzie miała w poniedziałek [15 października] uroczystą premierę w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

To współczesna opera sacra w trzech aktach, oparta na słowach Karola Wojtyły - m.in. na fragmencie jego teatralnej sztuki "Hiob" z 1940 r., oraz na muzyce sakralnej i jazzowej Pawlika.

Na fortepianie zagra Włodek Pawlik, na perkusji Cezary Konrad, a na kontrabasie Paweł Pańta. Teksty Karola Wojtyły recytować będą Krzysztof Kolberger i Teresa Budzisz-Krzyżanowska [na zdjęciu].

Wystąpią również Chór Kameralny i Orkiestra Smyczkowa Opery Narodowej oraz soliści Elżbieta Wróblewska (mezzosopran) i Adam Kruszewski (baryton).

Opera zostanie zaprezentowana w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej także we wtorek.

Włodek Pawlik (ur. 1958) komponuje muzykę symfoniczną, filmową, jazzową, wokalną i kameralną. Koncertował w wielu krajach - m.in. w USA, Włoszech i Australii. Ma w dorobku 15 autorskich płyt, wśród nich album "Anhelli".

Występował m.in. wspólnie z legendarnym amerykańskim trębaczem jazzowym, Randym Breckerem, z którym współpracuje od kilkunastu lat. W 1995 r. artyści wyruszyli razem w trasę koncertową po Europie i nagrali płytę "Turtles", którą prestiżowy amerykański magazyn "Down Beat" określił jako wybitną. Pawlik jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej. Rok po uzyskaniu dyplomu zdobył pierwszą nagrodę na 15. Festiwalu Jazzowym w Dunkierce we Francji. W 1988 r. znalazł się w finale Międzynarodowego konkursu pianistów jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie.

Ma w dorobku znane Misterium "Stabat Mater", będące połączeniem chorału gregoriańskiego i jazzu. Premierowe wykonanie tego Misterium miało miejsce w 2000 r. w Sanktuarium Maryjnym w Tuchowie. Pawlikowi towarzyszył wówczas chór Redemptorystów z Tuchowa. Rok później ukazała się płyta z zapisem tego wykonania. W 2005 Pawlik nagrał kolejny album, tym razem z chórem "Musica Sacra"; płytę nagrodzono Fryderykiem 2005 w kategorii album roku - muzyka wokalna.

Ostatnio Pawlik skomponował muzykę do dwóch głośnych filmów: "Nightwatching" w reż. Petera Greenawaya - dramatu zrealizowanego na motywach biografii malarza Rembrandta van Rijn, i polskiego obrazu "Pora umierać" w reż. Doroty Kędzierzawskiej.

Dramat "Nightwatching" zdobył na tegorocznym festiwalu w Wenecji nagrodę Open Award, przyznawaną twórcom, którzy "w wyjątkowy sposób łączą sztukę i kino". W filmie wystąpili m.in.: Andrzej Seweryn, Agata Buzek, Krzysztof Pieczyński i Rafał Mohr.

Film "Pora umierać" entuzjastycznie przyjęto na tegorocznym festiwalu w Gdyni. Odtwórczyni głównej roli, Danuta Szaflarska, zdobyła nagrodę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji