Artykuły

Sen nocy letniej

W sobotę na Scenie Kameralnej Starego Teatru premiera "Snu nocy letniej' Szekspira w reżyserii Mai Kleczewskiej.

Tematem "Snu nocy letniej" jest miłość i małżeństwo; Szekspir napisał tę komedię dla uczczenia arystokratycznego ślubu. Władca Aten Tezeusz pokonał królową Amazonek Hipolitę i ma ją poślubić. Ateny szykują się do uroczystości weselnej. Inny ślub to narzucony przez ojca związek Hermii i Demetriusza; Hermia zakochana jest w Lizandrze, a w Demetriuszu - Helena, przyjaciółka Hermii. Obie

pary uciekają do podateńskiego lasu, gdzie panuje para władców elfów - Tytania i Oberon, skłócona za sprawą indyjskiego chłopca. W tym lesie odbywają się też próby spektaklu o nieszczęśliwej miłości, który dla uczczenia królewskiego wesela przygotowują ateńscy rzemieślnicy.

Jan Kott pisał, że "Sen nocy letniej" jest najbardziej erotyczną ze wszystkich sztuk Szekspira. Co więcej, w żadnej z jego tragedii i komedii, poza "Troilusem i Kresydą", erotyka nie jest tak brutalna, wręcz drastyczna. "Teatry od dawna wystawiają Sen najchętniej jako bajkę Grimma, i może dlatego ostrość i brutalność sytuacji i dialogów zostaje na scenie całkowicie zatarta".

Maja Kleczewska rozgrywa swój spektakl współcześnie, inspirując się klimatami wielkomiejskiego nocnego życia. I interpretacją Jana Kotta.

Reżyseria - Maja Kleczewska, scenografia - Katarzyna Borkowska, muzyka - Jakub Ostaszewski, ruch sceniczny - Tomasz Wygoda, Obsada: Helena - Sandra Korzeniak, Hermia - Joanna Kulig, Lizander- Piotr Polak, Demetriusz - Krzysztof Zarzecki, Tytania, Hipolita - Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Oberon, Tezeusz - Roman Gancarczyk, Józef Framuga, Lew - Zygmunt Józefczak, Ignacy Chudzina, Księżyc - Jacek Romanowski, Mikołaj Tkacz, Pyram - Piotr Głowacki, Franciszek Piszczała, Tyzbe - Bogdan Brzyski, Egeusz, Piotr Kloc - Zbigniew Ruciński, Tomasz Dzióbek, Śdana - Błażej Peszek, Filostrates, Puk - Sebastian Pawlak, Krystyna - Urszula Kiebzak.

Maja Kleczewska

W 2000 r. ukończyła reżyserię w krakowskiej PWST. Debiutowała w Teatrze i m. Słowackiego spektaklem "Jordan". W tym teatrze wyreżyserowała także "Noże w kurach". Rozgłos przyniosły jej zrealizowane w teatrze w Wałbrzychu: "Czyż nie dobija się koni?" i "Lot nad kukułczym gniazdem", które stały się, obok przedstawień Jana Klaty, wizytówkami wałbrzyskiej sceny. "Makbet" zrealizowany w Opolu i kaliski "Woyzeck"ugruntowały pozycję Kleczewskiej jako jednej z najciekawszych indywidualności polskiego teatru. W tym roku była nominowana do Paszportu "Polityki".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji