W Białymstoku fuksówka zawieszona
Zamiast much, po korytarzach Akademii Teatralnej przemykają prześcieradła. Pod nimi schowani są studenci pierwszego roku. Skąd ta maskarada?
Studenci III roku zawiesili fuksówkę tegorocznym pierwszoklasistom. Uznali, że fuksy nie mogą nosić strojów, jakie przygotowali im starsi koledzy. W poprzednich latach pierwszoklasiści spacerowali po mieście przebrani za zegary z kukułką i gramofony. W tym roku - mieli stać się muchami.
Dlaczego fuksówkę zerwano? Bo zdaniem starszych kolegów młodzi zachowywali się niegodnie.
- Będąc fuksem trzeba przestrzegać pewnych zasad. Znać imiona i nazwiska starszych kolegów, na których potem w czasie sesji można liczyć, od godz. 8 do 22 nosić przebranie i witać się specjalnym powitaniem. Powinni wykonywać szereg naszych poleceń, np. zagrać pudełko czekoladek - opowiada Katarzyna Radwańska, starosta III roku Akademii Teatralnej. - Nie jest to żadna fala, tylko przyzwyczajanie ich do przyszłej pracy na scenie. Przykro nam, że umarła szkolna tradycja.
To ostatnie zdanie można przeczytać na czarnych kartkach rozwieszonych w budynku uczelni. Na jednym z okien zawieszono kartki z przezwiskami fuksów, jakie jeszcze w ubiegłym tygodniu wraz ze strojem muchy nosili pierwszoroczniacy. Przy drzwiach wejściowych - pełna żałoba: pali się znicz i stoi lilia.
Studenci pierwszego roku, przemykając po schodach spowici w prześcieradła, mówią niewiele.
- Zachowaliśmy się niegodnie. Żałujemy, przepraszamy. Na znak żałoby nosimy prześcieradła. Zrobimy wszystko, żeby nie być prześcieradłami, a znów muchami - powiedziała nam studentka I roku o ksywce "z dyni".
Czy starszy rok da się udobruchać? A może to wszystko to teatralny performance przygotowany przez oba roczniki studentów? Być może w najbliższych dniach sprawa fuksówki się wyjaśni.