Artykuły

Kraków. Nowe tłumaczenie Wedekinda dla Starego

Na deskach krakowskiego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej 26 października odbędzie się premiera dramatu Franka Wedekinda "Lulu", osnutego wokół postaci dziecięcej prostytutki Lulu.

- Nie boję się reżyserować takich przedstawień. Tekst sztuki ukazuje mechanizm funkcjonujący zupełnie poza moralnością, a otaczający się w sferze instynktu i popędu. Tym mnie niejako uwiódł i dlatego ten tekst wystawiam" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej reżyser przedstawienia Michał Borczuch.

Na potrzeby inscenizacji na nowo przetłumaczony został przez Monikę Muskałę pierwotny tekst dramatu. Na przełomie XIX i XX w. szokował on tak bardzo, że Wedekind przez dwadzieścia lat, ulegając cenzurze i autocenzurze, przerabiał go, a po jednym z wielu procesów, jakie wytoczono autorowi, nakład sztuki spalono. Stary Teatr nie tylko zamówił nowe tłumaczenie. Według przedstawicieli teatru, "Lulu" po raz pierwszy w Polsce zostanie wystawiona właśnie w Krakowie.

Oprócz Marty Ojrzyńskiej [na zdjęciu] w roli tytułowej Lulu widzowie będą mogli zobaczyć Dorotę Segdę, Romana Gancarczyka, Jacka Romanowskiego.

Frank Wedekind (właśc. Benjamin Franklin Wedekind) żyjący na przełomie XIX i XX wieku był niemieckim pisarzem i aktorem. W 1891 roku ostateczny kształt przybrał jego pierwszy dramat "Przebudzenie wiosny. Tragedia dziecięca" (dosyć często grany Polsce).

W 1896 Wedekind zakłada szeroko znane satyryczne pismo literackie "Simplicissimus", w którym pod rozmaitymi pseudonimami publikuje swoje własne utwory. Na początku XX wieku występował w napisanych przez siebie sztukach, w tym także na deskach teatrów w dzisiejszym Opolu i we Wrocławiu. Zmarł w 1918 r. W Polsce znane są też dwa inne jego dramaty "Duch ziemi" i "Puszka Pandory".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji