Artykuły

Marquez, Giertych i Lepper

Powieść Gabriela Garcii Marqueza, kroniki Bolesława Prusa, a do tego wypowiedź Romana Giertycha i Andrzeja Leppera. W najnowszym spektaklu teatru Wybrzeże ma być ostro i bezkompromisowo o Polakach i polskości

"Kronikę zapowiedzianej śmierci" Davida Lindemanna według powieści Gabriela Garcii Marąueza z rozmachem zrealizowali twórcy z Niemiec i Polski. Wyreżyserował Wojtek Klemm - artysta polskiego pochodzenia od 20 lat mieszkający i tworzący w Niemczech. Dramat Davida Lindemanna ukazuje społeczność pewnego miasteczka, która popełnia zbiorowy mord. Popełnia zbrodnię, ponieważ wmówiono jej, że to kwestia honoru. Honoru indywidualnego, honoru rodziny, honoru społeczności, a wreszcie - narodu. Spektakl nie ma być opowieścią o wydarzeniach w Jedwabnem lub jakimkolwiek konkretnym, historycznym zdarzeniu. - Zamierzamy przede wszystkim ukazać społeczność, która okrywa się winą. I która tę winę sobie uświadamia - podkreślają twórcy. W relacjach polsko-niemieckich to temat szczególnie istotny. - U Polaków - wychowanych na mitach i legendach narodowych - duma ze swojej polskości jest wciąż bardzo silna. Nasza skłonność do martyrologii każe nam myśleć o sobie jak o heroicznych ofiarach, nigdy zaś jak o katach - mówi Wojtek Klemm.

Reżyseria: Wojtek Klemm, scenografia: Uta Kala; występują: Tamara Arciuch-Szyc, Małgorzata Brajner, Marcin Czarnik, Marta Anna Kalmus, Rafał Kronenberger, Grzegorz Gzyl, Ryszard Jasiński, Alina Lipnicka, Ryszard Ronczewski, Cezary Rybiński, muzyka: zespół Pink Freud (Wojciech Mazolewski,, Tomasz Ziętek, Jakub Staruszkiewicz)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji