Artykuły

Warszawa. Wystawa poświęcona Karolowi Szymanowskiemu

3 października w dniu 125-tej rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego, zostanie udostępniona publiczności wystawa poświęcona Jego życiu oraz spuściźnie muzycznej i literackiej Artysty. Wystawa "Metopy, Maski, Mity ... Dziedzictwo artystyczne Karola Szymanowskiego" eksponowana będzie w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie do 25 listopada.

Rok 2007, ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Karola Szymanowskiego zbliża się do kulminacyjnego punktu. 3 października 2007 roku, w dniu 125-tej rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego, zostanie udostępniona publiczności wystawa poświęcona Jego życiu oraz spuściźnie muzycznej i literackiej Artysty. Wystawa "Metopy, Maski, Mity ... Dziedzictwo artystyczne Karola Szymanowskiego" eksponowana będzie w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie do 25 listopada.

Organizatorami wystawy są: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, w której zbiorach przechowywana jest spuścizna wielkiego Twórcy oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa i Muzeum Teatralne w Warszawie. Ekspozycja obejmie ok. 300 eksponatów archiwalnych i muzealnych, pochodzących głównie ze zbiorów wymienionych instytucji oraz ze zbiorów Muzeum Karola Szymanowskiego "Atma" w Zakopanem (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie), Muzeum Plakatu, Biblioteki Narodowej, Filharmonii Narodowej, Akademii Muzycznej w Warszawie i innych instytucji. Autorką scenariusza jest Elżbieta Jasińska-Jędrosz, kustosz Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, która pełni też - wraz z dyrektorem Muzeum Teatralnego Andrzejem Kruczyńskim - funkcję kuratora wystawy. Oprawę plastyczną przygotowują Violetta Damięcka i Żaneta Govenlock, mające w swoim dorobku wiele znakomitych realizacji wystawienniczych w kraju i za granicą.

Autorzy wystawy pragną jak najpełniej przedstawić sylwetkę Szymanowskiego - jako człowieka, artysty, publicysty i literata, pokazując rzadko wystawiane publicznie skarby kultury narodowej, w tym autografy Kompozytora oraz duży zasób materiałów ikonograficznych i pamiątek, a także interesujący wybór teatraliów, związanych z wystawieniami dzieł Karola Szymanowskiego na polskich i zagranicznych scenach.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Karola Szymanowskiego, 1922. wł. Muzeum Teatralne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji