Artykuły

Warszawa. Wystawa o teatrach warszawskich

Miłośników teatru nie powinno zabraknąć na wystawie, którą zaplanowano od 25- 30 września na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (Dobra 56/66). Na ekspozycji zatytułowanej: "Teatry warszawskie wczoraj i dziś w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie", zostaną zaprezentowane różnorodne dokumenty dotyczące warszawskich teatrów od XIX wieku do współczesności.

Zbiory biblioteki są tak bogate, że nie jesteśmy w stanie zaprezentować wszystkiego, co byśmy chcieli - wyjaśnia Alina Cywińska z Biblioteki Uniwersyteckiej. Zaprezentujemy to, co gromadzą zbiory Gabinetu Rękopisów oraz Dokumentów Życia Społecznego, a także to, co znajduje się w zbiorach głównych XIX i XX wieku. Okres, który wybrałyśmy też nie jest przypadkowy.

Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi: spisy sztuk dozwolonych i zabronionych z lat siedemdziesiątych XIX wieku, broszury z różnych lat dokumentujące dyskusję o kondycji teatru, jednodniówki, czasopisma z recenzjami przedstawień, albumy ze zdjęciami aktorów, księgi jubileuszowe, libretta, dwudziestowieczne programy teatralne, plakaty, bilety, materiały rękopiśmienne.

Nie zabraknie też oczywiście tzw. "perełek". Za najbardziej interesującą i zarazem cenną spuściznę organizatorzy uważają pamiątki związane z Aleksandrem Bardinim. Są one zastrzeżone, jednak córka aktora i reżysera wyraziła zgodę na pokazanie części z nich. Zostanie zaprezentowana dokumentacja dotycząca Dziadów, które po wojnie, po raz pierwszy zostały wystawione w 1955 roku. W dokumentacji znajduje się partytura Tadeusza Bairda, egzemplarz reżyserski Aleksandra Bardiniego, wspaniałe zdjęcia i recenzje. Udało się też zgromadzić zdjęcia z Nocy Iguany.

Wystawa nie pretenduje do przedstawienia kompletnego obrazu życia teatralnego Warszawy, chodzi raczej o uświadomienie zwiedzającym, jak różnorodnymi źródłami dysponuje Biblioteka.

Wystawa zorganizowana jest w ramach trwającego obecnie Festiwalu Nauki w Warszawie.

Ekspozycje będzie można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki, tj. od 9- 21.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji