Artykuły

Warszawa. Wystawa o Korczaku w Lalce

28 września o godz. 17.30 w Teatrze Lalka odbędzie się wernisaż "Korczak i dzieci. Wspólnota życiem zapłacona". Wystawa przygotowana została we współpracy z Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy.

W 65-tą rocznicę śmierci Janusza Korczaka i zagłady prowadzonego przezeń Domu Sierot, Teatr Lalka zaprasza na wystawę jubileuszową we foyer teatru, akcentując przede wszystkim fakt, że Teatr Lalka znajduje się dokładnie w tym miejscu Warszawy, gdzie przy ul. Siennej 16 stał gmach Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych i Przemysłowych, w którym od października 1941 do sierpnia 1942 miał swoją siedzibę Korczakowski Dom Sierot.

Stąd 5 sierpnia 1942 roku, podczas wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, dyrektor Janusz Korczak, cały personel Domu Sierot i wszyscy jego wychowankowie pomaszerowali na Umschlagplatz, skąd zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. Tutaj, na Siennej 16, na dwa tygodnie przed deportacją, 18 lipca 1942, odbył się najsłynniejszy spektakl teatralny getta. Pensjonariusze sierocińca przedstawili "Pocztę" Rabindranatha Tagore jako terapeutyczny seans teatralny przygotowujący dzieci na śmierć i "oswajający" nadchodzący kres ich egzystencji. Przywołanie tego spektaklu jest jednym z głównych motywów wystawy. Koncentruje się ona na przypomnieniu życia i zasług

Janusza Korczaka - jednego z twórców antropologii modernistycznej uznającej równoprawność i suwerenność dziecięcego świata. Wystawa prezentuje działalność literata, medyka, pedagoga i mieszkańca getta, który przyjmując konieczność bycia Żydem w czasach niemożności bycia Żydem jako człowieczy los, dokonuje nie tylko heroicznego wyboru, ale unieśmiertelnienia się w akcie tragicznego protestu.

Twórcy wystawy bazują na zbiorach: Muzeum Książki Dzieciecej, "Korczakianum", Żydowskiego Instytutu Historycznego, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, Centralnego Archiwum Wojskowego, Centralnej Biblioteki Lekarskiej i innych instytucji.

Koncepcja wystawy i scenariusz: Henryk Izydor Rogacki

Opracowanie plastyczne: Adam Kilian

Projekt graficzny: Szymon Gaszczyński

Otwarcie wystawy 28 września o godz. 17.30

Po wernisażu na scenie Teatru Lalka wychowankowie warszawskich domów dziecka przedstawią sztukę Katarzyny Kotowskiej "Za drzwiami".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji