Artykuły

Kielce. Premiera oratorium Książka i Gliniaka

Ma być inne niż dotychczasowe. A wszystko za sprawą nowego kompozytora - Bartłomieja Gliniaka. W czwartek [26 września] w Kielcach premiera czwartej części oratorium Zbigniewa Książka [na zdjęciu].

"Siedem pieśni Marii" poświęcone jest Marii, a dokładnie siedmiu najważniejszym chwilom jej życia i uczuciom, które w tych momentach jej towarzyszyły. Utwory wykonają doskonale znani już kieleckiej publiczności soliści: Joanna Słowińska, Małgorzata Markiewicz, Przemysław Branny i Maciej Miecznikowski. Będą im towarzyszyć Chór Kameralny "Fermata", Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Wystąpi też zespół Trebunie Tutki.

Autorem muzyki jest Bartłomiej Gliniak, autor m.in. muzyki filmowej ("Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego, "Komornik" Feliksa Falka czy serialu "Na dobre i na złe"). Zdaniem zespołu do czwartej części oratorium kompozytor wprowadził zupełnie nową jakość.

- Celem Gliniaka na pewno nie była chęć popularności. Bartek stworzył dzieło autorskie, które zawieszone jest gdzieś pomiędzy muzyką poważną i rozrywkową. Połączył brzmienie symfoniczne, archaiczne i elektroniczne - mówi Słowińska.

Zespół żartuje, że Gliniak wprowadził tyle instrumentów, ile tylko mogło się zmieścić na scenie. Część z nich jest dość egzotyczna, z czym wiąże się kilka anegdot.

- Bartek nie ma ograniczeń w muzyce. Niedawno ze stoickim spokojem poprosił organizatora o sprowadzenie z Iranu specjalnego fletu, na którym potrafi grać tylko jedna osoba - mieszkająca właśnie w Teheranie. Zapytał mnie też, kiedy powstał KCK, bo obawia się, że budynek nie wytrzyma bardzo niskich dźwięków, które wprowadził - śmieje się Książek.

Premiera "Siedmiu pieśni Marii" w środę 26 września w Kieleckim Centrum Kultury o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji