Artykuły

Warszawa. Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Pianista Jan Ekier, uważany za jednego z najwybitniejszych interpretatorów dzieł Chopina, otrzyma we wtorek nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida za dzieło życia. Nazwiska pozostałych laureatów tegorocznej nagrody, przyznawanej przez samorząd województwa mazowieckiego, zostaną ogłoszone podczas wtorkowej uroczystości w Warszawie. Piotr Fronczewski, Wojciech Kępczyński (na zdjęciu) oraz Stefan Niedziałkowski nominowani zostali w kategorii teatr.

Jan Ekier, tegoroczny laureat nagrody za dzieło życia, jest znanym pianistą, kompozytorem, muzykologiem oraz redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Artysta, urodzony w 1913 roku w Krakowie, jeszcze przed wojną, w 1937 roku, został laureatem VIII nagrody III Konkursu Chopinowskiego. Od 1959 roku jest redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, publikacji mającej na celu wydanie oczyszczonych z

historycznych naleciałości edytorskich tekstów muzycznych Chopina.

W kategorii literackiej do nagrody im. Cypriana Kamila Norwida nominowano Henryka Bardijewskiego za zbiór opowiadań "Dzikie anioły", Romana Śliwonika za tom wierszy "Dom z wierszy" i Kazimierza Świegockiego za książkę "Od romantyzmu do postmodernizmu. Wybrane szkice z lat 1970-2003".

W kategorii muzycznej nominowano Olgę Pasiecznik za wykonanie cyklu pieśni Mozarta, Stanisława Leszczyńskiego za przygotowanie II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" oraz Krzysztofa Baculewskiego za "Etiudy na fortepian", skomponowane na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich z okazji obchodów 60-lecia tej organizacji.

W dziedzinie sztuk plastycznych nominowano: Jacka Sempolińskiego za wystawę "Cave di pietre, cranio" (w Galerii Studio), Józefa Wilkonia za ekspozycję "Arka Wilkonia" (Zachęta) oraz Romana Woźniaka za scenografię do spektaklu "Nieustający urok zachodów słońca" w Teatrze Akademia.

Piotr Fronczewski za rolę Porfirego w spektaklu "Zbrodnia i kara" (Teatr Ateneum), Wojciech Kępczyński za reżyserię sztuki "Akademia Pana Kleksa" (Teatr Roma) oraz Stefan Niedziałkowski za reżyserię i choreografię przedstawienia "Dusioł" (Wrocławski Teatr Pantomimy) nominowani zostali w kategorii teatr.

Laureaci nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 15 tys. zł, a w przypadku nagrody za dzieło życia - 20 tys. zł.

Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Tadeusz Konwicki, Gustaw Holoubek, Jerzy Grzegorzewski, Zbigniew Zapasiewicz, Jacek Kaspszyk, Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji