Artykuły

Bielsko-Biała. Jubileuszowy sezon Banialuki

W sobotę (22 września) premierą "Królowej Śniegu" [na zdjęciu] Teatr Banialuka otworzy nowy, jubileuszowy sezon teatralny.

Banialuka uroczyście obchodzić będzie swoje sześćdziesięciolecie. Premierę poprzedzą oficjalne uroczystości połączone z uhonorowaniem wieloletnich pracowników Banialuki. W czasie wieczoru jubileuszowego przewidziana jest także promocja wydawnictwa "Teatr Lalek Banialuka 1997-2007" oraz specjalnie przygotowany przez zespół aktorski program "Co się wydarzy w ciągu lat...".

Publikację jubileuszową sfinansował Urząd Miejski w Bielsku-Białej oraz AQUA S.A. z Bielska-Białej.

Teatr Lalek Banialuka, założony w roku 1947 przez Zenobiusza Zwolskiego i Jerzego Zitzmana - wybitnego artystę teatru i wieloletniego dyrektora Banialuki, jest jednym z najstarszych teatrów lalek w Polsce.

Plastyczny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o artystycznym obliczu Banialuki. Kształtowali go przede wszystkim artyści krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także inni zaproszeni do współpracy plastycy. Zawsze był to teatr poszukujący, zarówno w obszarze repertuaru jak i środków teatralnej ekspresji.

Teatr zrealizował około 250 premier. W ciągu roku odbywają się cztery premiery. Spektakle adresowane są do dzieci przedszkolnych, publiczności familijnej, młodzieży szkolnej i dorosłych.

W 2005 roku Teatr Banialuka został uhonorowany nominacją do Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za twórczość dla dzieci i młodzieży "Sztuka Młodym".

Banialuka prowadzi bogatą i wszechstronną działalność, która oprócz podstawowej artystycznej - prezentacji widowisk teatralnych, obejmuje także szeroką działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży. Regularnie odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci połączone z pokazywaniem magicznych miejsc w teatrze oraz demonstrowaniem technik lalkarskich oraz warsztaty teatralne dla młodzieży. W teatrze prowadzone były także adresowane do młodzieży i dorosłych warsztaty ze światowymi mistrzami sztuki lalkarskiej (kursy mistrzowskie): Leszkiem Mądzikiem, Joanem Baixasem, Peterem Schumannem, Josefem Kroftą, Richardem Bradshawem.

Przedstawienia grane są przede wszystkim w siedzibie teatru, ale także w ramach występów gościnnych w Polsce i zagranicą. Ze swoimi przedstawieniami Banialuka odwiedziła kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich wszystkie europejskie a także Japonię, Chile i Stany Zjednoczone, Iran i Meksyk. Uczestniczyła w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinionie, Cividale, Nowym Jorku i Charleville-Mézires. Zdobyła wiele najwyższych nagród i wyróżnień na najbardziej renomowanych przeglądach.

Teatr Banialuka jest otwarty na świat. Chętnie podejmuje współpracę z zagranicznymi artystami, sam często wyjeżdża na festiwale i występy gościnne, a ponadto jest organizatorem trwającego nieprzerwanie od 1966 roku Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej.

Banialuka zgromadziła bogatą dokumentację działalności artystycznej w postaci publikacji książkowych i różnego rodzaju wydawnictw, a także setki recenzji drukowanych w najważniejszych pismach lokalnych i ogólnopolskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji