Artykuły

Kraków. Rusza sezon w Starym Teatrze

- Będzie to sezon tekstów z najdziwniejszych źródeł - charakteryzuje plany Narodowego Starego Teatru jego dyrektor Mikołaj Grabowski.

- Podstawą dzisiejszego teatru nie jest wyłącznie tekst napisany przez dramatopisarza. Sięgamy do różnych źródeł inspiracji, m.in. do dokumentu, reportażu, a nawet blogów internetowych - tłumaczy Grabowski i udowadnia to całym repertuarem przygotowanym na nowy sezon.

Już w najbliższą sobotę [15 września] premiera spektaklu opartego na reportażach Marka Millera. "Pani Bóg Halina" [na zdjęciu] opowiada o ludziach, którzy trafili do sekty. - Chcemy pokazać, jak wielki jest głód duchowości. Ludzie poświęcają pracę, rodzinę i majątek, by wejść do grupy, która przynajmniej na początku daje odpowiedź na nurtujące ich pytania -mówi reżyserka Maria Spiss.

Kolejną inspiracją stanie się tekst sprzed ponad wieku. To "Lulu" Franka Wedekinda, osnuta wokół fascynującej postaci dziecięcej prostytutki. Pod wpływem cenzury i wytaczanych mu procesów Wedekind wielokrotnie sztukę przerabiał. W październiku pokazana będzie w wersji nieocenzurowanej w nowym tłumaczeniu Moniki Muskały i reżyserii Michała Borczucha. Teatr wyda też drukiem nowe tłumaczenie.

Pod koniec października w Starym szykuje się wydarzenie: sztukę pod roboczym tytułem "Oczyszczenie" napisał specjalnie dla Starego Teatru i krakowskich aktorów czeski reżyser i scenarzysta Petr Zelenka. Będzie to światowa prapremiera w reżyserii autora. To rzecz o ludzkim sumieniu w dobie telewizji, współczesny wariant "Zbrodni i kary".

Z okazji festiwalu Stanisława Wyspiańskiego 17 listopada Stary da premiery "Klątwy" i"Sędziów" w reżyserii Barbary Wysockiej i Marii Spiss. 6 grudnia zobaczymy spektakl kostiumowy teatru tańca, którego akcja - oglądana oczami dziecka - rozgrywa się w latach 80. Tekst napisze Paweł Demirski, a wyreżyseruje Michał Zadara. 26 stycznia 2008 r. premiera "Fabryki" według Andy Warhola, w reżyserii Krystiana Lupy.

Wiosną 2008 r. Łukasz Kos wystawi "Alicję w Krainie Czarów" Lewisa Carolla, a Mikołaj Grabowski zrobi skok w czasy romantyzmu, reżyserując "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Potem znów powrót do współczesności: teatr weźmie udział w międzynarodowym projekcie "Blog w teatrze", tworząc trzy krótkie spektakle według tekstów z internetowych blogów. - Pomysł powstał w Grazu, a prócz nas zaproszono do udziału teatry z Budapesztu, Bukaresztu i Palermo - mówi Mikołaj Grabowski.

Z kolei podczas festiwalu baz@rt.ruch na przełomie maja i czerwca 2008 r. Stary Teatr zaprosi na spektakle z udziałem aktorów i tancerzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji