Artykuły

Gdańsk. "Romeo i Julia" w Miniaturze

W niedzielę [16 września] gdański teatr Miniatura [na zdjęciu] zainauguruje nowy sezon artystyczny nieco nietypowym dla siebie przedsięwzięciem: inscenizacją klasycznego dramatu Williama Shakespeare'a "Romeo i Julia".

Choć specjalizująca się w lalkowych przedstawieniach Miniatura kojarzy się przede wszystkim ze spektaklami dla najmłodszych, tym razem na widowni zasiąść powinni nieco starsi widzowie. "Romeo i Julia" to lektura obowiązkowa w gimnazjum, więc spektakl będzie przygotowany z myślą o odbiorcach właśnie w wieku gimnazjalnym.

Reżyserem gdańskiego przedstawienia jest Marcin Ehrlich, twórca, który ma w dorobku liczne realizacje teatralne, przygotowywane na scenach całego kraju. Nieobce mu są również produkcje telewizyjne i filmowe. Gdańskim widzom dał się poznać trzy lata temu, gdy na deskach Miniatury przygotował bardzo dobrze przyjętą przez gdańską widownię inscenizację "Oliviera Twista", która trafiła na afisz na bardzo długi czas.

Reżyser zapowiada, że jego najnowszy spektakl przygotowany w Gdańsku będzie dość wiernie trzymał się oryginalnego tekstu dramatu. Uzupełni go natomiast kilka napisanych specjalnie na potrzeby przedstawienia piosenek, które ubarwią akcję tragicznej opowieści. Wbrew lalkowej tradycji Miniatury, przedstawienie będzie niemal całkowicie grane przez aktorów żywego planu. Jednak na scenie nie zabraknie elementu związanego z tradycją teatru lalkowego - aktorzy będą nosili maski. Mają one symbolizować zły świat, który nie rozumie gorącego i niewinnego uczucia tytułowych kochanków. Maski spadać będą dopiero po śmierci każdej z postaci, symbolicznie ujawniając wtedy jej prawdziwe oblicze.

Ehrlich zapowiada, że spektakl będzie dynamiczny i wciągający - nie zabraknie scen zbiorowych, a nawet niezwykle ważnych dla przebiegu akcji pojedynków na miecze. O ruch sceniczny zadbał Juliusz Stada, doświadczony choreograf i tancerz, związany na co dzień ze słynnym zespołem poznańskiego Teatru Wielkiego.

"Romeo i Julia" to klasyczna opowieść o nieszczęśliwej miłości, na której do dziś wzorują się autorzy książkowych romansów, wierszy, filmów i scenicznych dramatów. Tytułowi bohaterowie to para młodych ludzi, należących do skłóconych rodów, żyjących w Weronie. Choć wszyscy ich krewni zioną do siebie nieskrywaną nienawiścią, Romeo i Julia zakochują się w sobie bez pamięci. Nieszczęśliwa miłość musi oczywiście przegrać z zakorzenioną od lat niechęcią, a historia kochanków nieuchronnie zmierza do tragicznego zakończenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji