Artykuły

Kraków. Obfity sezon w Starym Teatrze

Blisko 15 premierowych spektakli zaplanowano w Starym Teatrze w Krakowie w rozpoczynającym się właśnie sezonie. Wśród nich przedstawienia w reżyserii Krystiana Lupy i Petra Zelenki.

Dyrektor Starego Teatru Mikołaj Grabowski (na zdjęciu), zapowiadając nowy sezon, powiedział w środę, że inspiracją dla każdego ze spektakli jest inny rodzaj tekstu. - Powodem, pretekstem czy podstawą do robienia dzisiaj teatru nie jest jedynie tekst napisany przez dramatopisarza. Może to być także wszystko inne i o tym właśnie będzie traktował cały sezon, ponieważ każda nasza pozycja repertuarowa czerpie swoje podstawy z rozmaitych źródeł - mówił Grabowski.

Już w najbliższą sobotę na Nowej Scenie Starego Teatru odbędzie się premiera spektaklu "Pani Bóg Halina" według tekstu Marka Millera. Spektakl jest oparty na reportażach o ludziach, którzy trafili do sekty. Jak mówiła reżyser Maria Spiss, chciała ona pokazać, jak wielki jest wśród ludzi głód duchowości, skoro są w stanie poświęcić pracę, rodzinę i majątek, by trafić do grupy, która przynajmniej na początku daje im odpowiedź na wszystkie nurtujące ich pytania.

Jak zapowiedział Mikołaj Grabowski "Pan Bóg Halina" otwiera cykl spektakli, dla których podstawą będą o teksty reporterskie. W październiku zaplanowano premierę "Lulu" według Franka Wedekinda w reż. Michała Borczucha. Główną bohaterką jest dziecięca prostytutka. Na potrzeby inscenizacji na nowo przetłumaczony został przez Monikę Muskałę pierwotny tekst dramatu. Na przełomie XIX i XX w. szokował on tak bardzo, że Wedekind przez dwadzieścia lat, ulegając cenzurze i autocenzurze, przerabiał go, a po jednym z wielu procesów, jakie wytoczono autorowi, nakład sztuki spalono. Stary Teatr nie tylko zamówił nowe tłumaczenie, ale zamierza także wydać dramat w formie książkowej.

Pod koniec października będzie można zobaczyć w Starym Teatrze światową prapremierę sztuki "Oczyszczenie" czeskiego reżysera i scenarzysty Petra Zelenki, w Polsce znanego z filmów "Samotni" i "Guzikowcy". Sztuka powstała specjalnie dla Starego Teatru i krakowskich aktorów.

Jak zapowiedział Grabowski "na więcej niż 100 proc". pewne jest, że w styczniu odbędzie się premiera "Fabryki" według Andy Warhola w reż. Krystiana Lupy.

W ramach odbywającego się jesienią Festiwalu Wyspiańskiego wystawione zostaną "Klątwa" (w reż. Barbary Wysockiej) oraz Sędziowie" (w reż. Marii Spiss). Na kwiecień przyszłego roku planowa jest premiera "Alicji w krainie czarów" (w reż. Łukasza Kosa), a na maj "Pana Tadeusza" (w reż. Mikołaja Grabowskiego).

Stary Teatr bierze też udział w międzynarodowym projekcie o roboczej nazwie "Blog w Teatrze", w ramach którego mają powstać trzy krótkie spektakle. Kolejne trzy będą mieć premierę podczas festiwalu baz@rt, który będzie poświęcony ruchowi, dlatego znajdą się w nim spektakle z udziałem aktorów i tancerzy.

Mikołaj Grabowski zdradził też, że wiosną 2009 roku prace nad spektaklem dla Starego Teatru według Gorkiego ma zacząć Luc Perceval.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji