Artykuły

TVP Kultura. Dziś "Sceny ze sceny" i "Made in Poland"

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVP Kultura wraca program "Sceny ze sceny" autorstwa Łukasza Drewniaka, Doroty Petrus i Wojciecha Majcherka. Tym razem tematem audycji będzie spektakl "Lament na Placu Konstytucji" Krzysztofa Bizio w reżyserii Krystyny Jandy (na zdjęciu scena ze spektaklu). Emisja dzis o g. 18.30, a o 20.30 TVP Kultura przypomni telewizyjną wersję spektaklu "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka.

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVP Kultura wraca program "Sceny ze sceny" autorstwa Łukasza Drewniaka, Doroty Petrus i Wojciecha Majcherka. Tym razem tematem audycji będzie spektakl "Lament na Placu Konstytucji" Krzysztofa Bizio w reżyserii Krystyny Jandy. Przedstawienie grane było przez całe wakacje na warszawskim MDM. Jak odbierany jest tekst dramatyczny dotykający sytuacji współczesnych kobiet i zrealizowany w przestrzeni miejskiej, w zetknięciu z przypadkowym widzem? Czy chodzi o eksperyment artystyczny, czy o pewnego rodzaju misję społeczną teatru? O spektaklu mówić będą: Krystyna Janda oraz aktorki w nim występujące: Barbara Wrzesińska, Maria Seweryn , Małgorzata Zawadzka, a także prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, Wojciech Krukowski i Andrzej Seweryn. Emisja dziś o godz. 18.30.

Dziś o 20.30 TVP Kultura przypomni telewizyjną wersję spektaklu "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka. Widzowie TVP Kultura mieli okazję zobaczyć przedstawienie "na żywo" 20 września 2005 roku. Była to pierwsza od wielu lat bezpośrednia transmisja prosto z teatralnej sceny. Spektakl nagrodzono m.in. Laurem Konrada na Festiwalu Interpretacje w Katowicach oraz I nagrodą Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Realizacja telewizyjna zdobyła ostatnio Wielką Nagrodę Prix Visionica na pierwszym Międzynarodowym Konkursie Twórczości Telewizyjnej we Wrocławiu.

Sztuka Wojcieszka opowiada o młodym człowieku, w którym jest tyle samo złości na świat, co wrażliwości na przejawy zła, które widzi wokół. Boguś (w tej roli niezwykle sugestywny Eryk Lubos), 16-latek z ponurego blokowiska, przeżywa pierwszy w życiu bunt przeciw całemu światu. O dramacie Przemysława Wojcieszka recenzent "Gazety Wyborczej" napisał: "To jedna z najciekawszych polskich sztuk o pokoleniu "no future". Wojcieszek pokazuje pułapkę ślepej anarchii, w którą wpada główny bohater. Rozbijanie samochodów i budek telefonicznych nie rozwiązuje żadnego z problemów, przeciwnie, tworzy nowe".

Przed spektaklem wywiad Łukasza Drewniaka z autorem spektaklu - Przemysławem Wojcieszkiem (godz. 20.10).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji