Artykuły

Poznań. Powstanie muzeum lalek i scenografii

Setki cennych lalek i dekoracji teatralnych, zamkniętych dotychczas w magazynach poznańskiego Teatru Animacji, wkrótce ujrzą światło dzienne.

Już w listopadzie otwarte zostanie w Poznaniu muzeum lalek i scenografii (choć ostateczna nazwa nie została jeszcze ustalona). W zbiorach Teatru Animacji, działającego od 1945 r., zgromadzono wiele cennych eksponatów, w tym dzieła wybitnych polskich artystów. Znajdziemy tam m.in. prace tak doskonałych scenografów i plastyków jak Ali Bunsch, Jadwiga Mydlarska-Kowal czy Jan Berdyszak. - Takie dzieła sztuki nie powinny marnować się w magazynach - mówi Antoni Kończal, dyrektor Teatru Animacji w Poznaniu.

Poznańskie muzeum będzie unikatową placówką w skali kraju, miejsca prezentujące zasoby teatrów animacji w Polsce da się bowiem policzyć na palcach jednej ręki. - Ta oryginalna inicjatywa ma wielką szansę. Warto ukazywać wielość i wielorakość form na polu teatru - tak komentuje pomysł dr Wiesław Czołpiński, dziekan białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. - Działalność teatrów lalek jest ekspansywna, żywa. Coraz bogatsza w wielorakość form. Widzę, jak dużo jest do pokazania - przekonuje.

O swoim entuzjastycznym nastawieniu wobec przedsięwzięcia zapewnia także Antoni Szczuciński, poznański radny i przewodniczący Komisji Kultury i Nauki. - Pomysł nie jest nowy. Idea wystawienia zbioru eksponatów Teatru Animacji, z których wiele posiada dużą wartość artystyczną, narodziła się dość dawno - dodaje.

Koncepcja utworzenia ekspozycji ewoluowała przez wiele lat, jednak wyrazistego kształtu nabrała, kiedy zaczęto realizować projekt traktu cesarsko-królewskiego. Zgłoszenie kandydatury Poznania do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016 było kolejnym czynnikiem, który zwiększył tempo realizacji przedsięwzięcia. Początkowo otwarcie placówki zaplanowano na rok 2008. Przyspieszenie otwarcia muzeum umożliwi wykorzystanie pomieszczeń w CK Zamek, pozostałych do zagospodarowania po przeniesieniu siedziby Muzeum Czerwca '56 (przejęcie pomieszczeń nastąpi już 15 września).

Pomysł zyskał zgodne poparcie władz miasta. Ponadto w zeszłym tygodniu poznańska Komisja Kultury i Nauki jednomyślnie przyjęła wniosek o przyznanie na rzecz projektu dotacji budżetowej na bieżący rok, w wysokości 120 tys. zł.

Twórcy projektu, na czele z Antonim Kończalem i Januszem Ryl-Krystianowskim (dyrektorem artystycznym teatru), oprócz prezentacji poznańskich zasobów planują aktywną współpracę i wymianę rekwizytów z zagranicznymi teatrami. Ekspozycja będzie zmieniana dwa razy w roku. Pomysłów i entuzjazmu twórcom nie brakuje. - Chcemy, żeby to muzeum żyło - mówi Kończal.

Otwarcie ekspozycji nastąpi najprawdopodobniej wraz z rozpoczęciem III Festiwalu Teatralnego "Konteksty'' (potrwa od 5 do 10 listopada), który w tym roku po raz pierwszy odbywać się będzie w formule międzynarodowej.

Na zdjęciu: "Ballada o Kopciuszku", Teatr Animacji, Poznań 2002 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji