Artykuły

Bydgoszcz. Górale przyjadą grać Szymanowskiemu

Karolowi Szymanowskiemu [na zdjęciu] poświęcony będzie rozpoczynający się 10 września 45. Bydgoski Festiwal Muzyczny.

W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane z kompozytorem, który patronuje 45. edycji BFM: 125 lat temu urodził się, a 70 lat temu zmarł. Dlatego też bieżący rok został ogłoszony przez Sejm Rokiem Karola Szymanowskiego. Filharmonia Pomorska jego twórczości poświęca większość koncertów jednego z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w naszym regionie, który w tym roku upłynie pod hasłem "Karol Szymanowski i mistrzowie muzyki XX wieku". - Przede wszystkim pragniemy przypomnieć i podkreślić istotny fakt z życia kompozytora, często niestety pomijany w jego biografii, a mianowicie, że Szymanowski w latach 1921-22 osiedlił się w Bydgoszczy - zamieszkał u krewnych w willi przy ul. Kozietulskiego - czytamy w zapowiedziach BFM na stronie internetowej bydgoskiej filharmonii. - Tu powstało jedno z jego najbardziej znanych dzieł: cykl 5 pieśni do słów Juliana Tuwima pt. "Słopiewnie", inicjujących okres narodowy w jego twórczości; tu napisał ważne publikacje o Chopinie i Strawińskim i znalazł ludzi, którzy go podziwiali, darzyli szacunkiem, nie kryli uznania, czego zabrakło mu trochę po powrocie z zagranicy do Warszawy (artykuł o pobycie Szymanowskiego w Bydgoszczy autorstwa Barbary Gogol-Drożniakiewicz przeczytać będzie można w programie tegorocznego festiwalu).

BFM rusza już w poniedziałek. Wyjątkowo rozpoczną go aż dwie inauguracje. W pierwszym dniu na estradzie pojawi się skrzypek Konstanty Andrzej Kulka z Orkiestrą Symfoniczną FP, we wtorek z kolei orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją kompozytora Krzysztofa Pendereckiego oraz fiński wiolonczelista Arto Noras.

BFM potrwa prawie miesiąc - zakończy się dopiero 5 października. Koncerty planowane są co kilka dni, głównie w Filharmonii Pomorskiej, ale również w gmachu opery, a nawet poza Bydgoszczą - w Ośrodku im. Chopina w Szafarni i w Teatrze Letnim w Ciechocinku (na oba filharmonia podstawi autobusy, opłata za dojazd - 10 zł). Wśród artystów, którzy przyjadą na festiwal, są m.in.: rosyjski pianista Evgeni Mikhailov, Kwartet im. Eiurlionisa z Wilna, amerykańska skrzypaczka Anne Akiko Meyers, Polski Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej, Camerata Silesia - Zespół Śpiewaków Miasta Katowice. Na dwa ostatnie koncerty zaproszono do Bydgoszczy kapele góralskie. 3 października podczas koncertu "Górale - Szymanowskiemu" wystąpi w filharmonii Kapela Beskidu Śląskiego "Wałasi i Lasoniowie", a podczas finałowego koncertu będzie można posłuchać m.in. Kapeli Jana Karpiela Bułecki z Zakopanego, Chóru Polskiego Radia z Krakowa i austriackiego pianisty Ingolfa Wundera.

Bilety na BFM kosztują 30 zł (normalne) i 20 zł (ulgowe). Są jeszcze wolne miejsca na wszystkie koncerty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji