Artykuły

Studium agresji

W młodych ludziach rodzi się agresja. Dzisiaj pójdą na piwo, jutro wysadzą stację Shella. Nie mu­szą to być zawodowi przestępcy. Do bijatyk, zbrodni dochodzi bez powo­du, pod wpływem impulsu. Niedale­ko mojego domu jednego dnia była jakaś strzelanina, następnego - bom­ba w myjni. Myślę, że wynika to z po­czucia źle rozumianej wolności - mó­wi Grzegorz Nawrocki.

Problem agresji młodocianych prze­stępców stał się tematem jego sztuki "Młoda śmierć". W szczecińskim Tea­trze Współczesnym wyreżyserowała ją Anna Augustynowicz. W sobotę przed­stawienie pokazane zostanie w Teatrze Małym.

- Znajomi twierdzili, że nikt mi tego nie wystawi. Tak też przewidywali re­cenzenci. Że ostra treść, język wulgar­ny, brutalny i aktorzy nie będą mieli śmiałości wypowiadać go ze sceny, a publiczność nie będzie w stanie tego wysłuchać - mówi autor.

Wysłał egzemplarze sztuki do kilku teatrów, dwóch dyrektorów odpisało, dwóch zadzwoniło. Kilku zapewniło go, że wystawi sztukę w przyszłości.

Podkreśla, że miał wielkie szczęście, że prapremierę "Młodej śmierci" przy­gotowała Anna Augustynowicz: - Jej inscenizacja jest nowoczesna: jest tu i rap, i techno, i wideo, spektakl moc­ny, szybki, przemawiający do młodszej widowni - mówi Nawrocki.

"Młoda śmierć" to debiut dramatur­giczny Grzegorza Narockiego - dzien­nikarza, reportera, wydawcy, autora ta­kich książek jak "Szpan" czy "Polak z Polakiem".

- Uprawiając reportaż nauczyłem się wyszukiwać aktualne tematy. Przeczu­wać, który problem będzie istotny w najbliższej przyszłości. Napisałem tę sztukę półtora roku przed czarnymi marszami przeciw przemocy - mówi.

Historie opowiedziane w "Młodej śmierci" Nawrocki zaczerpnął z nota­tek prasowych. - W jakiejś gazecie przeczytałem na przykład, że kilkuna­stoletni chłopak zabił swojego ojca. Do tego dodałem dialogi zasłyszane w pu­bie. Kiedy 16-letnie dziewczynki roz­mawiają wulgarnym językiem na przy­stanku autobusowym, trudno przejść obok tego obojętnie - tłumaczy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji