Artykuły

KCK. Plenerowy wieczór kultury żydowskiej. Nasze magiczne miejsce

Historyczne zaułki ulic Koziej i Orlej zostaną odkryte na nowo. Wszystko za sprawą widowiska plenerowego "Podwórka, podwóreczka i bramy...", na które złożą się spektakle teatralne i muzyka klezmerska na żywo. "Wszystko po to, aby przypomnieć związki tych miejsc z kulturą żydowską

Pierwszą tego typu imprezę plenerową w mieście organizuje Kieleckie Centrum Kultury. - Chcemy w ten sposób odtworzyć żydowski charakter i klimat miejsc przy zapomnianych już ulicach Orlej i Koziej - mówi Magdalena Kusztal, dyrektor KCK. - Część kamienic w tym rejonie już została wyburzona, za kilka lat cała okolica może całkowicie zniknąć. Dlatego ważne jest, aby choćby na chwilę przywrócić magię tego miejsca.

Wieczór żydowski "Podwórka, podwóreczka i bramy..." rozpocznie się w najbliższy piątek o godz. 19. W jednej z bram przy ul. Orlej na początek zobaczymy znakomity spektakl "Jak Fajwł szukał samego siebie" w wykonaniu artystów z lubelskiego Teatru NN. Następnie publiczność będzie miała okazję zobaczyć oparty na faktach minimusical "Siostry Parry". Wieczór zakończy się pełnym energii koncertem krakowskiego zespołu Klezzmates.

Impreza będzie trwała do godz. 22-23. Wstęp jest wolny. W razie niepogody odbędzie się w KCK. - Serdecznie zapraszam wszystkich kielczan na ten wyjątkowy wieczór. Może on być początkiem całego cyklu poświęconego kulturze żydowskiej - dodaje dyrektor Kusztal.

"Jak Fajwł szukał samego siebie"

Spektakl w wykonaniu dwóch znakomitych artystów z lubelskiego Teatru NN -aktora Witolda Dąbrowskiego i kontrabasisty Roberta Brzozowskiego -jest częścią "Tryptyku chasydzkiego", który teatr z powodzeniem gra w zmienianej nieco formie od trzech lat. " Jak Fajwł..." śmiało można nazwać monodramem - tytułowy bohater to "filozofujący naiwny marzyciel i leń, który odnajduje siebie dopiero wtedy, kiedy czuje, że na jego kark spadają zasłużone baty...'"'.

"Siostry Parry"

Uwielbiany przez publiczność spektakl w wykonaniu Teatru Ludowego W Nowej Hucie to minimusical opowiadający autentyczną historię żydowskich dziewcząt, które wyjechały do Stanów Zjednoczonych. Tam jedna z nich zrobiła oszałamiającą karierę. Przedstawienie zachwyca przede wszystkim ujmującymi wykonanymi przy akompaniamencie grającej na żywo orkiestry piosenkami śpiewanymi po polsku, angielsku i w języku jidysz. W rolach głównych krakowskie aktorki Iwona Konieczkowska i Katarzyna Zielińska.

Klezzmates

Krakowska kapela łącząca muzykę klasyczną i jazz, oparte na tradycji żydowskiej. Współtworzą ją: Robert Milewski - skrzypce, Maciej Bosak - klarnet, Marcin Wiercioch - akordeon i szef zespołu Jarek Wilkosz - kontrabas oraz Krzysztof Kossowski - instrumenty perkusyjne. Spotkali się rok temu i postanowili wspólnie grać muzykę klezmerską. Na program składają się autorskie kompozycje. Inspiracją do ich powstania stała się tradycyjna muzyka żydowska, z której muzycy zaczerpnęli najbardziej charakterystyczne elementy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji