Artykuły

Zakazana sztuka?

Za niespełna dwa tygodnie w Filharmonii Łódzkiej ma zostać wystawione patriotyczne przedstawienie według dramatu "Zmartwychwstanie" Lusi Ogińskiej. Tymczasem jego organizatorzy mają ciągle problemy z utrzymaniem tego terminu. Kilka dni temu otrzymali pismo, w którym dyrekcja placówki prosi ich o przełożenie spektaklu na inny termin. Powód? Próba orkiestry, właśnie tego dnia. Gdyby nie kara pieniężna, którą przewiduje umowa, spektakl zostałby zapewne po prostu odwołany. To nie jedyne "rozczarowanie", jakie spotyka organizatorów przedsięwzięcia - wcześniej odmówiono im wynajmu sali widowiskowej w Teatrze Wielkim (choć "Zmartwychwstanie" pojawiło się już na afiszach) i Teatrze Muzycznym. Wszystkie te placówki podlegają urzędowi marszałkowskiemu, gdzie władzę sprawuje lokalne SLD.

Jeszcze wczoraj rano w Filharmonii Łódzkiej odradzano nam kupna biletów na przedstawienie 12 września. - Najprawdopodobniej się nie odbędzie - usłyszeliśmy. Jednak już po południu Elżbieta Latek, dyrektor techniczny filharmonii, zapewniła nas, że na pewno w tym terminie sztuka zostanie wystawiona.

-To dlatego, że umowa, jaką spisaliśmy z filharmonią, mówi o karze pieniężnej w razie niewywiązania się z terminu - tłumaczy Mirosław Chandrała z Fundacji Promocji Kultury "Requiem", która zajmuje się organizacją przedstawienia. Według niego, ta sztuka wyraźnie jest na cenzurowanym. - Każdy z dyrektorów placówek, z którymi rozmawialiśmy, przyznawał, że jest ona dobra i warta przedstawienia, ale bał się ryzykować "głową" przed zwierzchnikami-urzędnikami z opcji SLD - dodał. Organizatorzy nie wiedzą jeszcze, co do 12 września może się wydarzyć. Podejrzewają, że przedstawienie może zostać odwołane z powodu małego zainteresowania. - To filharmonia ma rozprowadzać bilety na spektakl, ale osoby chcące je tam nabyć słyszą, że biletów już nie ma - mówi Mirosław Chandrała. - A nam przekazywane są informacje, że jest brak zainteresowania - dodaje.

Podobnie było na początku tego roku. Po wielu poszukiwaniach udało się w marcu br. uzgodnić termin wynajęcia sali w łódzkim Teatrze Wielkim. Jednak w kilka dni po wystawieniu sztuki w warszawskiej Sali Kongresowej 31 maja br. fundacja "Requiem" otrzymała z teatru pismo, w którym czytamy m.in.: "z uwagi na plany repertuarowe nie możemy wynająć sali widowiskowej. (...) W celu ewentualnego wynajęcia proszę kontaktować się z nami najwcześniej w drugiej połowie października br.". Organizatorzy musieli szukać dalej. W Teatrze Muzycznym w dzień podpisania umowy odmówiono wystawienia przedstawienia na deskach operetki. Także filharmonia chciała, by przedstawienie nie odbyto się, były nawet sugestie o przełożenie terminu, jednak wspomniana już wcześniej umowa powstrzymała dyrekcję od odwołania imprezy.

"Zmartwychwstanie" to sztuka w reżyserii Bohdana Poręby, oparta na dramacie Lusi Ogińskiej. Oto jak pisze o autorce Marek Prałat: "...poetka bezlitośnie nazywająca nasze polskie bóle, opisująca precyzyjnie obraz współczesnej Polski i Polaków-wszelka zawiłość i podłość, a jednocześnie prostactwo zdrad obecnych Redaktorów, Polityków, Bankierów. Poetka, która chce i umie mówić po polsku".

"Zmartwychwstanie" prezentowane było w Warszawie i na czerwcowym festiwalu pieśni, piosenki i poezji patriotycznej w Lubaczowie. W przedstawieniu "bierze udział" także krzyż - Zmartwychwstania Narodu Polskiego, którego twórcą jest Maksymilian Biskupski.

Krzyż to odlew rąk pomordowanych w więzieniach, sowieckich obozach kaźni Polaków. W Łodzi odbędą się dwa przedstawienia - z każdego organizatorzy przeznaczyli 50 biletów dla najbiedniejszych łodzian (będą rozprowadzane

przez Caritas).

"Zmartwychwstanie" -12 września, Filharmonia Łódzka, godz. 17.00 i 20.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji