Artykuły

Małżeństwo po włosku

Dziś o godz. 20 na Scenie Letniej w piwnicach Muzeum Sztuki Medalierskiej (dokąd przeniosła się grupa po opuszczeniu budynku Pod Gryfami) zobaczymy sztukę opartą na jednoaktówce Daria Fo i Franki Rame "Związek otwarty".

To historia burzliwego małżeństwa, któremu życie upływa na ognistych awanturach. Puszczalski mąż i zazdrosna żona wiodą życie na wulkanie. Sztuka Daria Fo i Franki Rame to wręcz apologia osławionego włoskiego temperamentu. Rozpasany małżonek tonie w powodzi romansów, o czym skrupulatnie donosi żonie, gdyż w swoim postępowaniu nie widzi nic niestosownego. Przeciwnie, uważa on, że jest nowoczesny i swoim trybem życia kontestuje drobnomieszczańską hipokryzję.

Dla żony jest to nie do przyjęcia, więc robi mu awantury, a nawet próbuje się zabić. W końcu, pod wpływem najbliższych, decyduje się wprowadzić w życie ideę "związku otwartego" i szybko zdobywa wiernego adoratora. W efekcie zachodzi w niej przemiana, staje się bardziej krytyczna względem męża, który w obliczu metamorfozy żony szaleje z zazdrości.

Kiedy w 1997 roku Fo, włoski dramaturg, reżyser, aktor i scenograf, otrzymał literacką Nagrodę Nobla, w wielu kręgach uznano to za skandal, choć zapewne Fo już przywykł do takich reakcji, gdyż etykietka obrazoburcy ciągnie się za nim od lat. Debiut Fo (rocznik 1926) przypada na rok 1953, kiedy wraz z przyjaciółmi utworzył komediowe trio, popełniając na tę okoliczność swoją pierwszą sztukę. W tym czasie poznał też aktorkę Frankę Rame, z którą związał się na całe życie. Razem prowadzili prywatną kompanię aktorską, następnie działali w stowarzyszeniu Nuova Scena, potem w wędrownym Teatro Comune, który w 1977 roku zakotwiczył w Mediolanie. Ta ostro lewicująca para, obdarzona zmysłem krytyki i humoru, dorobiła się rzeszy zajadłych przeciwników. Frankę Rame porwano i zgwałcono, jej męża oskarżano o "przestępstwa światopoglądowe", teatr podpalono, zdarzały się napaści. Największy rozgłos zyskał Fo "Przypadkową śmiercią anarchisty". Jego sztuki gra obecnie około 400 teatrów. Napisany w 1997 roku "Związek otwarty" wystawiał m.in. teatr Ateneum i Teatr TV, gdzie w głównych rolach wystąpili Krystyna Janda i Marek Kondrat. Na scenie w piwnicach Muzeum Sztuki Medalierskiej zobaczymy Annę Januszewską i Grzegorza Młudzika, opiekę artystyczną nad sztuką objęła Anna Augustynowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji